ANADOLU EFES ŞAMPİYONLUK İÇİN MÜCADELE EDECEK

THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali, 28–30 Mayıs’ta Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenecek. Organizasyona Türkiye’den Anadolu Efes, Rusya’dan CSKA Moskova, İspanya’dan Barcelona ve İtalya’dan AX Armani Exchange Milan katılacak.

Temsilcimiz Anadolu Efes, 1958’den beri düzenlenen Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonunda oynadığı Dörtlü Finallerde ise 2000 ve 2001 senelerinde üçüncü, 2019 yılında da ikinci olmuştu. Lacivert beyazlılar, bu seneyle birlikte 4. kez yer alacağı finalde, şampiyonluk için mücadele edecek.

EFES FİNAL DOUR’DA İLK RANDEVUDA

Anadolu Efes, 28–30 Mayıs’ta Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenecek olan THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde, ikisi üst üste olmak üzere toplamda dördüncü kez mücadele edecek. Dörtlü Final’de temsilcimiz Anadolu Efes’in yanı sıra, Rusya’dan CSKA Moskova, İspanya’dan Barcelona ve İtalya’dan AX Armani Exchange Milan yer alacak.

1958’den beri düzenlenen organizasyonda, 2000 ve 2001 yıllarında üçüncü olan Anadolu Efes, 2019’da ise ikinciliğe kadar tırmandı. Lacivert beyazlılar, THY Avrupa Ligi’nde bu seneki normal sezonu ise 3. sırada tamamladı. Ligde çıktığı maçlardan 22 galibiyet ve 12 mağlubiyet ile dönen temsilcimiz, play-off çeyrek finali için Real Madrid takımı ile rakip oldu.

Serinin ilk iki maçını sırasıyla 90–63 ve 91-68’lik skorlarla kazanan Anadolu Efes, üçüncü ve dördüncü müsabakalardan ise 80–76 ve 82-76’lık sonuçlarla yenik ayrıldı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan 5. ve son maçtan galip ayrılan taraf ise 88-83’lük skorla lacivert beyazlılar oldu ve temsilcimiz Dörtlü Final’e kalmayı başardı.

ANADOLU EFES KAZANMAK İSTİYOR

Öte yandan Anadolu Efes, tarihindeki ikinci Avrupa kupasını kazanmayı amaçlıyor. Temsilcimiz, 1996 yılında, baş antrenör Aydın Örs liderliğinde, Avrupa Radivoj Koraç Kupası’nı kaldırarak, Türk basketbol tarihinin ilk Avrupa Kupası’nı kazanmayı başarmıştı.

Ergin Ataman’ın baş antrenörlüğünü yaptığı Anadolu Efes ise bu sefer Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en önemli kupasını kaldırmak için mücadele edecek. Lacivert beyazlılar eğer bu kupayı kazanırsa, hem 25 yıl sonra kendi tarihindeki ikinci Avrupa kupasını kaldırmış olacak hem de Fenerbahçe’nin ardından Avrupa Ligi’nde şampiyon olan ikinci Türk takımı olmayı başaracak.