ANADOLU EFES REAL MADRID’İ FARKLI YENDİ

Anadolu Efes, THY Euroleague’in 32. haftasında İspanya’nın Real Madrid takımına konuk oldu. Wizink Center’da gerçekleşen mücadeleyi ise 108–83 gibi ezici bir skorla temsilcimiz Anadolu Efes kazandı.

Lacivert beyazlılar, bu sonuçla birlikte normal sezonun bitimine 2 hafta kala play-off’u garantilemeyi başardı. Temsilcimiz, galibiyetten sonra puanını 53’e yükselterek 3. sıradaki yerini korumaya devam ederken, Real Madrid ise ligin 8. sırasına kadar geriledi.

THY Euroleague’nin 32. haftasında temsilcimiz Anadolu Efes, Real Madrid’e konuk oldu. Mücadelenin kazananı ise 108–83 ile Anadolu Efes oldu. Lacivert beyazlılar böylece play-off’u garantilemeyi başardı.

Temsilcimiz Wizink Center’da oynanan karşılaşmaya Shane Larkin, Krunoslav Simon, James Anderson, Chris Singleton ve Sertaç Şanlı beşlisiyle çıkarken, mücadelenin ilk basketi de Sertaç’tan geldi.

Lacivert beyazlılar 2. dakikada 7-2’lik bir üstünlük elde ettikten sonra Chris Singleton ve Sertaç Şanlı ile skoru 12-6’ya çekti. Daha sonra Krunoslav Simon 2 tane üçlük buldu ve televizyon molasına 18–11 Anadolu Efes üstünlüğü ile girildi.

Mola dönüşünde temsilcimiz skoru 20-13’e çekti fakat Real Madrid lacivert beyazlılara ürettiği sayılarla karşılık verdi ve böylece ilk periyot 20–20 eşitlik ile bitti. İkinci periyotta Anadolu Efes’in ilk basketi, Vasilije Micic’den geldi.

Ardından Rodrigue Beaubois’in turnikesiyle 14. dakikada 24-24’lük bir eşitlik sağlandı. Çekişmeli geçen ikinci periyotta bir süre eşitlik bozulmadı ve 15. dakikaya da 29-29’luk skorla girildi. Ancak 17. dakikada Vasilije Micic ve Rodrigue Beaubois’in ürettiği sayılarla eşitlik bozuldu ve skor 35-36’ya çekildi.

Devrenin son dakikasında, Sertaç Şanlı bir üçlük yakaladı fakat yine de Anadolu Efes soyunma odasına 41–42 geride girdi. Temsilcimiz üçüncü periyoda Chris Singleton’un üçlüğü ile başladı ve skoru 44–42 yaparak öne geçti. 23. dakikaya 53–47 önde giren lacivert beyazlılar, 25. dakikada Sertaç Şanlı’dan gelen 5 sayıyla, farkı 12 sayıya yükselterek skoru 62–50 yaptı.

Anadolu Efes rakibine üstünlüğünü kabul ettirmeye devam etti ve 27. dakikaya da 67–55 önde girdi. Periyodun kalan kısmında temsilcimiz, Rodrigue Beaubois ile 2, Shane Larkin ile de 6 sayı üreterek final periyoduna 76–64 önde girmeyi başardı.

ANADOLU EFES SON PERİYOTTA SAVUNMASINI SERTLEŞTİRDİ

Temsilcimiz final periyodunda rakibine karşı güçlü bir savunma sergiledi. İlk basket Bryant Dunston’dan geldikten sonra Shane Larkin, kaydettiği üçlükle skoru 81-66’ya çekti. Ritmini iyice arttıran lacivert beyazlılar; Singleton, Larkin ve Dunston ile farkı 20 sayıya kadar çıkardı ve durumu 89–69 yaptı.

36. dakikada Beaubois ve Dunston’ın pota altında bulduğu basketlerle skor 99–75 oldu. Anadolu Efes, Anderson’un ürettiği 2 üçlük ile maçın son 1.30 dakikasında 106–81 üstünlük sağladı. Etkili oyununu sürdürmekten vazgeçmeyen temsilcimiz, böylece parkeden 108–83 galibiyetle ayrılmayı başardı.

İkinci Yarıda Kendi Oyunumuzu Sergiledik

Parkeden 25 sayı farkla galip ayrılan Anadolu Efes’in Baş Antrenörü Ergin Ataman, karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında konuştu. Ataman oyuna iyi başladıklarını ama Real Madrid’in savunmasına karşılık veremediklerini, ilk yarıda iyi oynamadıklarını ve özellikle ana skorerlerin sayı üretemediğini ifade etti.

Tecrübeli antrenör ayrıca Larkin’in 17 dakikayı sayı atmadan geçirdiğini ama ikinci yarıda kendi oyunlarına döndüklerini, sahadaki oyuncuların topu iyi paylaştıklarını, ikinci yarıda savunmada da çok iyi olduklarını ve son çeyrekte ev sahibine karşı kazandıkları avantajı kaybetmediklerini sözlerine ekledi.