Anadolu Efes Rakibini Uğurladı

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ndeki hem de THY Euroleague’deki başarılarını tekrarlamak adına yola çıkan Anadolu Efes, THY Euroleague’de Dörtlü Final aşamasına kaldıktan sonra yüzünü Türkiye’ye çevirmişti. Normal sezonu lider Fenerbahçe Beko’nun 1 sıra gerisinde tamamlamayı garantileyen Lacivert Beyazlı takım, sezonun son maçında kendi sahasında Semt77 Yalovaspor’u konuk etti. Yalova temsilcisinin mağlup olmasıyla birlikte küme düştüğü müsabaka 93-87 Ergin Ataman’ın takımı lehine sonuçlandı.

İçindekiler
  1. Yola Devam
  2. MVP Larkin

Yola Devam

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ndeki hem de THY Euroleague’deki büyük başarılarını tekrarlamayı hedefleyen Anadolu Efes adına her iki alanda da başarılı sonuçlar gelmeye devam ediyor.

Lacivert Beyazlı takım Avrupa tarafında Dörtlü Final aşamasına kalmayı başardı ve Yarı Final müsabakasında Olimpiakos ile eşleşti. Bununla birlikte ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de normal sezonun son maçında Semt77 Yalovaspor Anadolu Efes’in konuğu oldu.

Yalova temsilcisinin mağlup olması durumunda küme düşmesinin kesinleşeceği maçta Ergin Ataman’ın takımı adına öne çıkan isim Elijah Bryant oldu. Başarılı oyuncu 6/8 saha içi isabeti, 18 sayı ve 3 asist ile takımının yıldızı oldu. Egemen Güven maçı 14 sayı 8 ribaunt ile bitirdi. Buğrahan Tuncer 13 sayı ve 6 asistle katkı verdi. Erten Gazi 11 sayı üretti. James Anderson, Vasilije Micic, Yiğitcan Saybir ise maçı 8 sayıyla tamamlayan isimler oldular.

Semt77 Yalovaspor’da TJ Starks 15 sayı, 7 asist, 3 üçlük ve 5 top çalma ile ön plana çıktı. Alec Brown maçı 17 sayı ve 2 blok ile tamamladı. Luka Rupnik 13 sayı ve 11 asist ile double-double yaptı. İlkan Karaman ise 13 sayı 7 ribaunt ile katkı sağladı. Mert Celep ve Marcus Lee 12 sayı attı.

Bu sonuçlarla birlikte Anadolu Efes 30’uncu maçında 23’üncü galibiyetini alırken, Semt77 Yalovaspor da 23’üncü mağlubiyetini almış oldu ve ligde normal sezon tamamlandı. Birbirinden dişli takımların katıldığı Play-Off aşamasında Anadolu Efes yine şampiyonluğu hedefleyen takımlar arasında olacak.

MVP Larkin

Öte yandan Anadolu Efes’in THY Euroleague’nin son şampiyonu olduğunu hatırlatırcasına oynadığı Play-Off serisinde takımı sırtlayan Shane Larkin de ödüllendirildi.

Başarılı oyuncu THY Euroleague yönetimi tarafından Nisan ayının en değerli oyuncusu seçilirken, bu takım adına ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu bir kez daha hatırlattı. Hem Micic hem de Larkin sezon boyunca kendilerinden beklenen performansların kimi zaman altında kalmalarına rağmen normal sezonun tamamlanmasıyla birlikte form grafiklerini yükselttiler.

Lacivert Beyazlı takım 19-21 Mayıs tarihlerinde oynanacak Dörtlü Final müsabakalarında ilk olarak Olimpiakos ile karşı karşıya gelecek. Ergin Ataman’ın takımı Yunan temsilcisi karşısında oynayacağı tek maçtan galip ayrılması durumunda Real Madrid ve Barcelona arasında oynanacak müsabakanın galibiyle Kupa mücadelesi verecek.