Anadolu Efes’e Komşu Rakip

THY Euroleague’de elde ettiği tarihi başarıyı bu sezon bir kez daha tekrarlamayı hedefleyen Anadolu Efes, bu bağlamda ilk olarak İtalyan temsilcisi Armani Milano ile eşleşmişti. İtalyan temsilcisi karşısında deyim yerindeyse zorlanmadan seriyi kapatan Lacivert Beyazlı ekip Dörtlü Final aşamasındaki ilk rakibini öğrenmek için bir süre bekledi. Olimpiakos ile Monaco arasındaki serinin 5’inci maça kalmasıyla birlikte süreç iyiden iyiye uzarken 4 Mayıs tarihinde oynanan müsabakadan Yunan temsilcisi galip ayrıldı ve Ergin Ataman’ın takımının Dörtlü Final’in ilk aşamasındaki rakibi Olimpiakos oldu.

Yunan Ekolü

Bu sezon hem THY Euroleague’de hem de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde şampiyonluklarını tekrarlamayı hedefleyen Anadolu Efes, bu bağlamda ciddi bir aşama kaydetmeyi başardı.

Lacivert Beyazlı ekip normal sezonu başarıyla tamamladıktan sonra THY Euroleague’de Play-Off aşamasına kalmayı başarmıştı. İtalyan temsilcisi Armani Milano’yu 4 maçın sonunda kupa dışına iten Ergin Ataman’ın takımı Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenecek olan Dörtlü Final aşamasına adını yazdıran takımlardan biri olmuştu.

Bununla birlikte temsilcimizin THY Euroleague Dörtlü Finali ilk müsabakasında kiminle karşı karşıya geleceğini öğrenmesi süre aldı. Zira Anadolu Efes’in rakibi Olimpiakos ile Monaco arasında oynanan serinin galibi olacaktı.

Ancak iki takımın arasındaki seri 5’inci maça kadar kaldı ve bu nedenle Lacivert Beyazlı ekip beklemek zorunda kaldı. İki takım arasındaki seri 4 Mayıs tarihinde oynanan 5’nci maçla birlikte tamamlandı ve Olimpiakos Anadolu Efes’in rakibi oldu.

Eşitler Arası Mücadele

Bu sezon Anadolu Efes’in bir kez daha şampiyon olması yine muhtemel ancak geriye kalan maçların hiçbiri sezonun geri kalanında oynanan maçlar kadar bile kolay olmayacak. Zira artık geriye kalan 4 takımın 4’ü de olabildiğince güçlü ekipler ve tamamı Final aşamasında kupayı kaldıran taraf olmayı hedefliyorlar.

Bu bağlamda temsilcimizin kendisini buraya getiren oyununa seviye atlatması gerektiği kesin. Bununla birlikte Ergin Ataman takımının bu aşamadan fire vermeden çıkabileceğine ve bir kez daha şampiyon olabileceğine net bir şekilde inanıyor.

Sırbistan’ın Belgrad kentinde düzenlenecek olan Dörtlü Final aşamasında temsilcimiz ve rakibi Olimpiakos dışında İspanya’nın iki devi Barcelona ve Real Madrid yer alıyor. Ezeli rakipler Yarı Final aşamasında başarılı olup Finale çıkabilmek adına kıyasıya mücadele edecekler.

Öte yandan aynı mücadele Anadolu Efes ve Olimpiakos arasında da verilecek. Yunan temsilcisiyle bu sezon oynanan iki maçtan biri temsilcimizin üstünlüğüyle sona ererken diğer maç uzatmalara gitmiş ve uzatmalarda Anadolu Efes mağlup olmuştu.

Yunan temsilcisi gerçekten çok kaliteli ve bu ligin marka takımlarından birisi. Bu açıdan bakıldığında rehavete kapılmamak gerektiği kesin. Nitekim Anadolu Efes de Avrupa’nın en iyi takımı ve bu unvanı koruyabilmek adına artık sadece 2 maçı kaldı.

19-21 Mayıs tarihleri arasında oynanacak müsabakaların sonunda umarız yine Efes’in şampiyonluğunu görürüz.