Önce Anadolu Efes Sonra Diğer Takımlar

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes, Türk basketbolunu en zirvede temsil eden takım ve Lacivert Beyazlı takımın bu başarısı tüm sporseverleri ayrıca gururlandırıyor. Temsilcimizin Avrupa mücadelesinde üst üste 3’üncü kez Dörtlü Final aşamasına kalmış olması çok sevindiriciydi ancak tam o haftada Türk basketbolu altın çağını yaşadı. Daha yeni kurulan bir takım olan Frutti Extra Bursaspor ULEB Avrupa Kupası’nda finale kalırken, Bahçeşehir Koleji de favorisi olduğu FIBA Europe Kupasını Türkiye’ye getirdi.

Lokomotif Etkisi

Bu sezon THY Euroleague ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ndeki başarılarını tekrarlamak ve şampiyon unvanını korumak isteyen Anadolu Efes adına işler oldukça yolunda gidiyor.

Lacivert Beyazlı takım tam da kendisinden beklenildiği gibi Belgrad’da oynanacak Dörtlü Final aşamasına adını yazdırdı ve bu aşamada oynayacağı ilk müsabakadaki rakibini öğrendi. Monaco’yu deviren Olimpiakos ile oynayacağı maçtan galip gelmeyi hedefleyen Ergin Ataman’ın takımı finalde de kupaya uzanmak adına mücadele edecek.

Bununla birlikte Anadolu Efes’in son birkaç yıldır Avrupa’nın en iyi takımlarından birisi ve hatta en iyisi olarak anıldığını da hatırlamak lazım. Bu bağlamda bu başarının paydaşı olan herkesi ayrı ayrı kutlamak gerekiyor ancak bu noktada açılması gereken bir parantez daha var.

O parantez de diğer Türk takımlarıyla alakalı. Daha çok yeni bir takım olan Frutti Extra Bursaspor, ULEB Avrupa Kupası’nın tek maçlı eleme sisteminin de faydaları sayesinde Final aşamasına kadar yükselerek bizi bir hayli gururlandırdı.

Bir diğer temsilcimiz Bahçeşehir Koleji de FIBA Europe Kupası’nda favori olarak gösteriliyordu ve bu kupayı da Türkiye’ye getirmeyi başardı. Bu kupa İstanbul temsilcisi adına tarihinin ilk kupası olarak değer kazanırken ülkemize de getirilen 7’nci kupa oldu.

Korkumuz Yok

Öte yandan Anadolu Efes’in iyice yükselttiği basketbol seviyesinde diğer temsilcilerimizin de başarılı olabilmesi gerçekten hepimizi gururlandırıyor. Her takımımız elindeki bütçeye, oyuncuya ve malzemeye göre olabilecek en iyi performansları sergilemek adına canla başla mücadele ediyor ve bizi onurlandırıyorlar.

Bununla birlikte pek tabii Avrupa basketbolunun zirvesi THY Euroleague ve tüm basketbolseverlerin gözü kulağı şimdi Anadolu Efes’in yapacaklarında olacak. Bu sezon favori takımların geçen sezonlar kadar formda olmadığını da unutmamak gerekiyor.

Lacivert Beyazlı temsilcimiz de bu durumdan azade değil ancak Ergin Ataman ve öğrencilerinin kimseden herhangi bir korkusu yok. Yine Avrupa’nın en başarılı takımlarından biri biziz ve koç Ergin Ataman da Dörtlü Finale yükselebilmeleri durumunda bu kupayı bir kez daha alacaklarından emin olduğunu üstüne basa basa söyledi.

Bu bağlamda Olimpiakos ile oynanacak müsabakada ekstra dikkat ve odaklanmadan başka bir şeye ekstra ihtiyacımız yok. Geriye kalan her şey temsilcimizin bünyesinde net bir şekilde bulunuyor.