Anadolu Efes Olympiacos Maç Önü

Turkish Airlines Euroleague’in son şampiyonu unvanını hala formasında taşıyan Anadolu Efes, çift maç haftasını 2 galibiyetle geçmeyi başarmıştı.

Koç Ergin Ataman’ın takımın başında olmadığı Turkish Airlines Euroleague çift maç haftası öncesinde, Lacivert Beyazlılar Fenerbahçe Beko derbisinde 20 sayılık bir farkla kendine gelmişti.

Bu moralle çift maç haftasında çok kritik iki galibiyet alındı.

Anadolu Efes ilk olarak Rusya deplasmanında CSKA Moskova’ya konuk oldu. Shane Larkin’in yıldızlaştığı mücadelede son topa kadar kazanan belli değildi. Lacivert beyazlı temsilcimiz, önce maçı uzatmalara götürmeyi başardı. Ardından ise CSKA Moskova’nın son saniyelerdeki ikramını geri çevirmedi.

Hal böyle olunca Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague Final 8 için çok büyük bir adım attı. Buna rağmen bu adımın anlam kazanabilmesi, LDLC ASVEL maçına bağlıydı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda Fransız temsilcisi karşısında da hata yapmayan Ergin Ataman’ın öğrencileri, haftayı Final 8 potasında kapattı.

An itibariyle Turkish Airlines Euroleague’de çıktığı 23 maçta 12 galibiyet 11 mağlubiyet alan Efes, sekizinci sırada konumlanıyor. Fakat Lacivert Beyazlılar’ın arkasındaki iki takıma göre 1 maç eksiği olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Rakip Olympiacos ise Turkish Airlines Euroleague’de son haftaları oldukça kötü geçirmişti.

Çıktığı son 5 maçtan sadece 1’ini kazanabilen Yunanistan temsilcisi, çift maç haftasının sonunda 4 Şubat Cuma günü CD Bitci Saski Baskonia Vitoria – Gasteiz’i yenmişti.

Olympiacos’un şu anda Turkish Airlines Euroleague’de altıncı sırada yer aldığı düşünülürse, Anadolu Efes’in alacağı bir galibiyet çok şey ifade edebilir. Zira rakibin 22 maçta 13 galibiyet 9 mağlubiyeti var. Bu da Efes’in kazanması halinde galibiyet sayısını eşitleyeceği anlamına geliyor.

Anadolu Efes Son Dönemde Rakibine Üstün

anadolu efes

Koç Ergin Ataman ile birlikte Avrupa basketbolunu Turkish Airlines Euroleague’de geçtiğimiz 2 senede adeta süpüren Anadolu Efes, Olympiacos karşısında da çok üstün.

Yaklaşık 4 yıldır rakibiyle yaptığı tüm karşılaşmalarda galip gelen lacivert beyazlı takımımız, bu süreçte tam 6 galibiyet almayı başardı.

İki takımın son karşılaşması 17 Kasım 2021’de olmuştu. Turkish Airlines Euroleague 10. Hafta mücadelesinde takımımız, Yunanistan temsilcisini adeta Sinan Erdem Spor Salonu’nda yok etmişti.

Rakibine 29 sayı fark atan Lacivert Beyazlılar, üstünlüğü yine elden bırakmamıştı.

Shane Larkin Ritmini Buldu

Lacivert beyazlı takımımız için en güzel haber, süper yıldızımız Shane Larkin’in son haftalarda formunu bulmuş olması.

Fenerbahçe Beko maçındaki yükselişini CSKA Moskova ve LDLC ASVEL maçlarına da taşıyan Shane Larkin, kendisine en ihtiyaç duyulan anlarda devreye girdi.

Shane Larkin’in sahip olduğu yetenekler ve Anadolu Efes için taşıdığı anlam düşünüldüğünde, o iyi oynadığında herkesin iyi oynadığı ve çarkların döndüğü bir gerçek.

Ergin Ataman’ın takımı yıllardır Shane Larkin iyi oynadığında bambaşka bir seviyeye çıkıyor. Bu sebeple onun formda olması Turkish Airlines Euroleague’ Final 8 yolundaki bu çok kritik maçlarda çok fazla önem arz ediyor.