ANADOLU EFES EVİNDE TOFAŞ’I DEVİRDİ

ING Basketbol Süper Ligi’nin 28. haftasında lider Anadolu Efes, TOFAŞ’ı konuk etti. Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmanın galibi ise ev sahibi Anadolu Efes oldu. Bursa ekibini 87-85’lik bir skorla yenmeyi başaran lacivert beyazlılar, bu sonuçla birlikte ligdeki 27. galibiyetini aldı. TOFAŞ ise 11. kez mağlup oldu.

Lider Anadolu Efes, ING Basketbol Süper Ligi’nin 28. haftasında, TOFAŞ’ı ağırladı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen mücadelenin galibi ise 87-85’lik üstünlükle Anadolu Efes oldu. Bu sonuçla birlikte lacivert beyazlılar, çıktığı 28 maçtan 27. kez galip dönmeyi başarırken, mavi yeşilliler ise maç eksiğiyle 11. kez mağlup oldu.

Karşılaşmanın ilk sayıları Anadolu Efes’ten Adrian Moerman’ın üçlüğü ile geldi. TOFAŞ, ev sahibine Muhsin Yaşar ile karşılık verse de, lacivert beyazlılar Moerman’ın isabetli turnikesiyle 5-2’lik üstünlük elde etti. Ancak konuk ekip, Anadolu Efes’e karşı etkili hücumlar geliştirerek Berkan Durmaz ve Muhsin Yaşar ile skoru 12-14’e çekti.

Lacivert beyazlılar ise sonrasında Vasilije Micic ve Adrian Moerman’ın ürettiği sayılarla 17–14 öne geçti. Anadolu Efes, periyodun son bölümünde Rodrigue Beaubois ve Shane Larkin’in üçlüğü ile 6-0’lık bir seri yakaladı ve ilk periyottan 28–21 önde ayrıldı.

İkinci periyoda mavi yeşilliler top kayıpları yaparak başladı. İlk sayılar yine Moerman’ın turnikesi ile geldi ve skor 30–21 oldu. TOFAŞ, ikinci periyodun bitimine 7.40 kala, DeVaughn Akoon Purcell ve Berkan Durmaz’ın ürettiği sayılarla farkı 5’e indirmeyi başarsa da, Anadolu Efes Shane Larkin ve Yiğitcan Saybir ile farkın daha fazla azalmasına izin vermedi ve skoru 35-25’e taşıdı.

TOFAŞ, farkı çift hanelere çıkaran lacivert beyazlılara karşı yeniden hareketlendi ve 14-5’lik bir seri yakalayarak skoru 40-39’a getirdi. Periyodun sonuna kadar iki takımda karşılıklı sayılar buldu ve soyunma odasına 50-50’lik beraberlikle gidildi.

TOFAŞ ÜÇÜNCÜ PERİYOTTAN ÖNDE AYRILDI    

Üçüncü periyot, Berkan Durmaz ve Adrien Moerman’in karşılıklı üçlükleriyle başladı ve skor 53-53’te eşitlendi. Daha sonra Anadolu Efes, Bryant Dunston’ın turnikesiyle 55–53 öne geçti ancak TOFAŞ’tan Muhsin Yaşar, pota altından üst üste ürettiği 6 sayıyla skoru 55-59’a getirdi.

Rakibine karşı toparlanmaya başlayan lacivert beyazlılar ise televizyon molası öncesi skoru 59-59’da eşitledi. Mola dönüşü Anadolu Efes Bryant Dunston ve Vasilije Micic ile 5-0’lık bir seri yakaladı ve 64–62 öne geçti. Ancak hızlı hücumlardan sayı bulmaya devam eden mavi yeşilliler, final periyoduna 68–67 önde girdi.

FİNAL PERİYODU ÇEKİŞMELİ GEÇTİ

Final periyodunun başlarında, TOFAŞ’ın oyuncusu Jeremy Simmons üst üste 6 sayı bulmayı başardı ve takımına 74-71’lik üstünlük getirdi. Bu skordan sonra hareketlenmeye başlayan Anadolu Efes, 35. dakikada Sertaç Şanlı’nın üçlüğüyle yeniden öne geçti ve skoru 77-76’ya taşıdı. Lacivert beyazlılar son 2 dakikaya ise 85–80 önde girdi.

TOFAŞ 39. dakikada Tarik Phillip’in ürettiği sayılarla 85-85’lik eşitlik yakaladı. Maçın bitimine 55 saniye kala, Anadolu Efes’ten Adrien Moerman, lacivert beyazlıları 87–85 öne geçirdi. Konuk ekip, bitime 9 saniye kala üst üste hücum ribauntları yapsa da sayı üretmeyi başaramadı. Anadolu Efes böylelikle parkeden 87–85 galip ayrıldı.