Anadolu Efes En Tepede

Bu sezon bir kez daha THY Euroleague şampiyonluğuna uzanarak bu bağlamda çok büyük bir başarı elde eden Anadolu Efes, göğsümüzü kabarttı. Lacivert Beyazlı temsilcimizin basketbol devi Real Madrid’i yenerek ulaştığı kupada artık gerçekten bir cazibe merkezi olduğunu ifade etmekte fayda var. Nitekim Avrupa basınında da Ergin Ataman ve öğrencilerinin bu büyük başarısı övgülere mazhar olmuş durumda.

Harika Başarı

Geçtiğimiz sezon THY Euroleague’de Barcelona’yı devirerek kupaya uzanan Anadolu Efes adına bu sezon da beklenti aynı şekildeydi ve Lacivert Beyazlı takımın favori olarak gösterildiği pek çok platform söz konusuydu.

Bununla birlikte Anadolu Efes yolun sonunda gerçekten yine şampiyon olarak başarılması zor bir zafere imza attı ancak bu seneki zaferin geçen seneye göre çok daha zor geldiğini unutmamakta fayda var.

Zira geçen sezon korunan kadro ister istemez bir doygunluk ve fazla özgüven hissetti. Bu duruma Barcelona’ya transfer olan Sertaç Şanlı’nın da eksikliği eklenince temsilcimizin normal sezondaki ilk 8 maçının 7’si mağlubiyetle sonuçlandı.

Öte yandan Fenerbahçe Beko’nun da çok kötü bir sezon geçirmesi iki temsilcimiz adına tedirginliği arttırdı. Bu noktada Rus takımlarının diskalifiye edilmiş olması Ergin Ataman ve öğrencilerine yaradı denilebilir.

3 Rus ekibinin diskalifiyesi sonrasında normal tabloda daha yukarılara çıkan Anadolu Efes üst sıralara doğru tırmandı ve sezonu da iyi bir noktada tamamladı. Bununla birlikte Armani Milano karşısında oynanan Play-Off serisi kuvvetle muhtemel bu sezonun kırılma noktası oldu.

Milano gibi bir savunma takımına karşı Anadolu Efes bir hücum takımı olmasına rağmen strateji değiştirildi ve Lacivert Beyazlı takım savunmayla kazandığı ilk maç sayesinde hem rakibini şoka uğrattı hem de kendisini şoklayarak canlandı.

Bu seriden sonra Olimpiakos karşısında kazanılan maç da aslında Anadolu Efes’in en büyük gücüydü. Vasilije Micic ve Shane Larkin Avrupa’nın en iyi gardları arasında sayılıyorlar ve onların yapabildikleri de temsilcimize güç katıyor. Nitekim Micic’in elleri hiç titremeden gönderdiği son saniye üçlüğüyle Finale yükseldiğimizi hatırlamakta fayda var.

Öte yandan Final aşamasında Real Madrid karşısında kazanılan zaferde de Ergin Ataman’a dikkat çekmek gerekiyor. Shane Larkin sayı üretemiyor olsa bile sahada tutan, yaptığı ani hamlelerle oyuna yön veren Ataman normal görüntüsünden çok uzak bir şekilde çok sakindi.

Özetle bu sezon hem şans hem de basketbolun inisiyatifi Anadolu Efes’in yanındaydı ve bu durum temsilcimize üst üste 2’inci kupasını getirmiş oldu.

Üç Olabilirdi

Basketbol otoritelerinin yorumlarını dinlediğimizde hep aynı iç geçirme karşımıza çıkıyor. Hemen hemen herkes pandemi nedeniyle beyaz sezon ilan edilen 2019/2020 sezonunda formunun zirvesinde olan Anadolu Efes’in o zaman şampiyon olacağını kesin görüyor.

Bu bağlamda temsilcimize şansın ve basketbolun kendisinin yardım etmesi aslında o sezonun bir ödemesi olabilir.