Anadolu Efes Yarı Finale Hazırlanıyor

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olarak tarihi bir başarıya imza atan Anadolu Efes, artık tüm odağını ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne çevirmiş durumda. Bu ligin de son şampiyonu olan Ergin Ataman’ın ekibi Pınar Karşıyaka’yı turnuva dışına ittikten sonra şimdi yine oldukça zorlu bir seriye çıkacak. Rakip bu sezon çok sıkıntılı süreçlerden geçen ancak koç değişikliğine gittikten sonra çok ciddi bir yükseliş yakalayan Galatasaray NEF olacak. Ergin Ataman’ın eski bir Galatasaray koçu ve Galatasaray’ın da Genel Kurul üyelerinden biri olduğu düşünüldüğünde tecrübeli teknik adamı duygusal bir eşleşme bekliyor olacak.

Seri Başlasın

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olarak göğsümüzü kabartan Anadolu Efes, bu başarıyı yaşayabilen 3 ekipten biri oldu. Zira Lacivert Mavili takım bu kupayı geçen sezon da müzesine götüren ekipti.

Bununla birlikte Ergin Ataman ve öğrencileri hem Türk basketbolseverlerin övgüleri hem de Avrupalıların övgülüleri sayesinde istim üstünde Türkiye’ye döndüler. Sezonun geri kalan kısa kısmında direkt olarak ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne odaklanması gereken Anadolu Efes, Yarı Final aşamasında oldukça zorlu bir seriye çıkacak.

Galatasaray NEF ile oynanacak seride saha avantajı yine Lacivert Beyazlı ekipte olacak. 27 Mayıs tarihinde oynanacak ilk müsabakada Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki tüm biletlerin tükendiğini de belirmekte fayda var.

Ergin Ataman’ın da geçmişte çalıştırdığı Galatasaray NEF, normal sezonu 3’üncü sırada tamamladı ve Çeyrek Final aşamasında Bahçeşehir Koleji ile eşleşti. Bahçeşehir Koleji’ni eleyerek bu aşamaya gelen Sarı Kırmızılı ekip ligin favorisi ve son şampiyonu ile eşleşmiş olmaktan kaynaklı hem şanssız hem de heyecanlı hissediyor olmalı.

İkinci müsabakanın da yine Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacağını ve 29 Mayıs tarihinde kozların paylaşılacağını da hatırlatmak gerek.

Ezici Üstünlük

Öte yandan Anadolu Efes adına Galatasaray’ın oldukça iyi bir rakip olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Zira iki takım arasında bu zamana kadar oynanan 117 karşılaşmanın tam 88’ini Anadolu Efes kazandı. Geriye kalan 29 müsabaka Sarı Kırmızılı ekibin üstünlüğüyle sona ermişti.

Türkiye Ligi’nde 108 kere karşı karşıya gelen iki İstanbul temsilcisi arasındaki bu müsabakalardan 80 galibiyet çıkartan Efes, bu seride bu sayıyı 82’ye çıkartmayı hedefleyecek. Play-Offlarda 10 kere eşleşen iki takımın mücadelelerinde Anadolu Efes 7 kere tur atlayan taraf olmayı başardı.

Bu eşleşmenin kazananının Final aşamasında Fenerbahçe Beko-Darüşşafaka eşleşmesinin kazananıyla eşleşeceğinin altını çizmek gerek. O tarafta seri 1-1 oldu ve son maç Darüşşafaka’nın sahasında oynanacağı için Fenerbahçe Beko adına tehlike çanları çalıyor.

Anadolu Efes bu sezon da şampiyon olması durumunda toplanabilecek kupaların tamamına erişmiş olacak ve bu bağlamda da tarihe geçerek rekor üstüne rekor kırmış olacak.