Anadolu Efes 2020 – 2021 Sezonunda Neler Yaptı

ING Basketbol Süper Ligi’nde bu sezon oldukça heyecanlı geçti. Yıllardan bu yana devam eden Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko rekabeti; bu yıl da yaşandı. Bu iki takımın ligde, playoff etabında ve Euroleague’de karşı karşıya geldiği maçlar büyük heyecan uyandırdı. Ergin Ataman önderliğinde harika bir sezon geçiren Anadolu Efes; ülkemizi gururlandıran başarılara imza attı.

Anadolu Efes Euroleague 2020 – 2021 Sezonunda Neler Yaptı?

34 maçlık Euroleague periyodu; Anadolu Efes adına oldukça zorlu geçti. Sezon içerisinde genel olarak başarılı performans sergileyen Anadolu Efes; zaman zaman beklenmedik yenilgiler aldı. Ancak, lig etabının tamamlanmasıyla beraber kendisini ilk sekiz içerisinde bulmayı başardı. 34 maçta almış olduğu 22 galibiyet ve 12 yenilgi ile başarılı bir performans sergileyen Anadolu Efes; Barcelona ve CSKA Moskova’nın ardından sezonu üçüncü sırada tamamladı.

Nisan ayında Euroleague play-off maçları oynanmaya başlandı. Sezonu üçüncü sırada bitiren Anadolu Efes; altıncı sırada bitiren Real Madrid ile eşleşti. 20 Nisan 2021 tarihinde oynanan ilk maçı Anadolu Efes 90 -63 kazanmayı başardı. Serinin ikinci maçı 22 Nisan’da oynandı. Rakibini bu defa 91- 68 mağlup eden Anadolu Efes; turun favorisi olarak görüyordu. Ancak, üçüncü ve dördüncü maçlarda işler değişti. Real Madrid; üçüncü maçı 80 – 76, dördüncü maçı ise 82 – 76 kazanmayı başardı. Son maç tam bir final niteliğindeydi. Bu maçı 88 – 83 kazanmayı başaran Anadolu Efes; kendisini Final Four’da buldu.

28 – 30 Mayıs 2021 tarihlerinde oynanan Euroleague Final Four maçlarında büyük bir heyecan yaşandı. Rusya’nın CSKA Moskova takımıyla eşleşen Anadolu Efes; 28 Mayıs 2021 tarihinde oynanan maçta CSKA Moskova’yı 89 – 86 yendi. Finalde ise güçlü rakibi Barcelona’yı 86 – 81 mağlup ederek 2020 – 2021 Euroleague şampiyonu oldu. Sezonun en değerli oyuncusu ise Anadolu Efes oyuncusu Vasilije Micic oldu.

Anadolu Efes ING Basketbol Süper Ligi’ndeki Performansı

Anadolu Efes; lig etabını 30 maçta almış olduğu 29 galibiyet ile ilk sırada tamamladı. Çeyrek finalde Gaziantep Basketbol’u, yarı finalde üç maçlık serinin ardından Beşiktaş’ı ve finalde de yine üç maçın ardından Fenerbahçe Beko’yu mağlup ederek 2020 – 2021 sezonunun lig şampiyonu oldu.

Anadolu Efes; bu sezon hem Euroleague hem de ING Basketbol Süper Ligi şampiyonu olarak önemli bir başarıya imza attı.