Achille Polonara Anadolu Efes’i Tercihinden Mutlu

Anadolu Efes; 2021 – 2022 sezonunu THY Euroleague şampiyonluğu ve ING Basketbol Süper Ligi ikinciliği ile bitirmesine rağmen kadrosunda revizyon yapma kararı aldı. Lacivert beyazlı takım; bilhassa şu saatten sonra Anadolu Efes’e bir şey veremeyeceği belli olan isimler ile yolları ayırdı. Yerlerine hem genç hem de dinamik oyuncular transfer edildi.

Anadolu Efes’in 2022 – 2023 sezonu öncesinde yapmış olduğu transferlerden birisi de Achille Polonara! Deneyimli oyuncu; yakından takip edenlerin bildiği üzere 2021 – 2022 sezonunda bir diğer ING Basketbol Süper Lig ekibi Fenerbahçe Beko’da forma giymişti. Sarı lacivertli forma altında bir hayli başarılı olmuştu. Fenerbahçe Beko; oyuncu ile yeni sözleşme imzalamak istedi. Fakat, Achille Polonara farklı bir hedefinin olduğunu söyleyerek sarı lacivertli takımdan ayrıldı. Kısa süre sonra da Anadolu Efes ile anlaştığı ortaya çıktı. 

İtalyan Basketbolcu Hedeflerine Ulaşmak Adına Anadolu Efes’i Tercih Etti

Achille Polonara’nın Fenerbahçe Beko’dan ayrılması ve Anadolu Efes’e imza atması herkesi şaşırttı. Deneyimli oyuncu; Anadolu Efes’ten ayrılmadan evvel Virtus Bologna ile anlaşmaya yakındı. Fakat, Ergin Ataman’ın kendisini aramasının ardından fikrini değiştirdi. En ufak bir tereddüte dahi düşmeden kendisini Anadolu Efesli yapan sözleşmeye imza attı. İtalyan oyuncu; vermiş olduğu bu karardan dolayı son derece mutlu! Kariyeri adına en doğru seçimi yaptığını düşünüyor. Anadolu Efes ile THY Euroleague şampiyonluğu hedeflediğini belirtiyor. Bir başka deyişle, hedeflerine ulaşmak adına en doğru kulübün Anadolu Efes olduğuna inanıyor. 

Larkin ve Micic ile Aynı Takımda Olmak Polonara’yı Cezbetti

Achille Polonara; ülkesinin takımlarından Virtus Bologna ile anlaşmaya çok yakın olduğunu fakat Ergin Ataman’dan gelen bir telefonun tüm kararını değiştirdiğini belirtti. Ergin Ataman’ın telefon görüşmesinde kendisine Euroleague şampiyonluğu unvanını korumak istediğini ve bunun için de kendisine ihtiyacı olduğunu söylediğini ifade etti. Buna ek olarak, Shane Larkin ve Vasilije Micic gibi oyuncular ile aynı takımda olmanın kendisini heyecanlandırdığını sözlerine ekledi. 

Achille Polonara; geçmiş yıllarda Djordjevic ve Ivanovic gibi birbirinden değerli koçlarla çalıştığını ve şimdi de Ergin Ataman ile çalışacağını belirtti. Ayrıca, sezonun başlamasını sabırsızlıkla beklediğini sözlerine ekledi. Ancak, güncel tarih itibariyle, tüm düşüncesinin İtalya’nın Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısı olduğunu belirtti. 

Achille Polonara; vermiş olduğu bir röportajda kendisi için NBA ihtimalinin olmadığını söyledi. 31 yaşında olduğu için artık NBA temposunu kaldıramayacağını ve sıranın genç oyuncularda olduğunu belirtti. 

23 Kasım 1991 tarihinde dünyaya gelen oyuncu; 2.03 boyundadır. Hem uzun hem de kısa forvet olarak forma giyebilmesi ciddi bir avantajdır. Çok uzun süre ülkesinin kulüplerinde forma giydikten sonra 2021 – 2022 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. Sarı lacivertli takımda iyi bir performans sergilemiştir.