2 Senedir Avrupa Basketbolunun En Büyüğü Efes

Avrupa’da başarılı temsilcimiz Anadolu Efes 2 senedir Türk basketbol severleri gururlandırıyor. Temsilcimiz Anadolu Efes 2019 – 2020 sezonunda Eurolig normal sezonunda uzun süre lider koltuğunda kalmış şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu göstermişti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sonu getirilemeyen sezonda hayalleri yarım kalan temsilcimiz Anadolu Efes sonraki sezonda bahane kabul etmeden şampiyonluk hedeflediğini gerek oyunu gerek açıklamalarıyla birçok kez belirtmiş ve iddialı girdiği sezonu Avrupa Şampiyonu olarak taçlandırmıştı.

Efes için Zaferin Tadı Damakta Kalınca

2020 – 2021 sezonunda hem ING Basketbol Süper Ligi hem THY Eurolig’de şampiyonluk yaşayan Anadolu Efes Avrupa’da iddias’nı sürdürdü ve inişli çıkışlı geçirdiği sezonda da Avrupa Şampiyonu olmayı başardı. Geride bıraktığımız sezon Eurolig’e 4’te 0’la başlayan Efes için bu sezon kupa yolu daha zorlu geçti ancak temsilcimiz oynadığı play off döneminde pes etmediğini gösterdi.

Şampiyon kadrosunu büyük ölçüde koruyan Anadolu Efes, takımın vazgeçilmez parçası Sertaç’ın önceki sezon finaldeki rakibi Barça’ya transferiyle önemli bir silahını kaybetmişti. Hücumdaki en popüler setini Sertaç’ın üzerinden çizmiş olan mavi beyazlı temsilcimiz 4 ve 5 numaradaki oyuncularından yeterli verimi alsa da 1 -2 – 3 pozisyonlarında özellikle yerlilerden de istediği katkıyı alamamasıyla bazı sıkıntılar yaşadı. İstediği galibiyet serilerini yakalayamayan temsilcimiz üst üste zorlu deplasmanların geldiği şanssız fikstürün de etkisiyle normal sezonu 6. sırada tamamlayarak ev sahipliği avantajını elde edemedi. Kupanın mutluluğunu tekrar yaşamak isteyen Anadolu Efes saha bakımından dezavantajlı girdiği Olimpia Milano serisinde ilk maçı alarak önemli bir avantaj elde etti. İtalya temsilcisini 3-1lik galibiyet ile eleyerek üst üste 3. Kez Final Four’a gitmeye hak kazandı.

Belgrad’da düzenlenen 4lü finalde ilk rakibi Olympiakos’u 77-74 lük skorla eleyen mavi beyazlı temsilcimiz finalde Barcelona’yı 86-83 mağlup eden Real Madrid ile karşılaştı. 6 sn kalan son hücuma 58-57 lik üstünlükle giren Anadolu Efes topu Vasilije Micic’le getirdi. Boyalı alana penetre eden Micic üçlük çizgisinin gerisinde duran Larkin’e pas attı Shane Larkin sol köşeden sayı bulamadı ancak top yine Efes’te kaldı üst üste gelen ribaundların ardından gelen horn sesi ve düdükle maç bitti 58-57lik galibiyetle Anadolu Efes bir kez daha Avrupa’nın en büyüğü oldu.

Aydın Örs’ten Sonra Ergin Ataman

1996 yılında Efes Pilsen ile Koraç Kupası’nı kazanmış olan ve Türk basketbolunun en büyük değerlerinden olan Aydın Örs’ten sonra gururumuz Ergin Ataman. Zekasıyla Anadolu Efes’e ikinci bir Aydın Örs dönemi yaşatan Ergin Ataman’ın gönül verdiği takımı Galatasaray ile Eurocup ve Beşiktaş ile de Eurochallenge kupası bulunuyor. Başarılı koç özellikle belirli taktiklere başvurmamaktaki ısrarıyla dikkat çekiyor.

Kendi sistemini oyuncularına iyi öğreten ve rakibe de bunu dayatan Ergin Ataman’ın başarısının sırrı da bu istikrardan geliyor. Rakibin oyununa göre set çizmek yerine rakibin oyununa göre oyuncularının hangi yeteneklerinin işe yarayacağını tahmin eden ve buna göre maç planı yapan Ergin Ataman Türk basketbolunu gururlandırmaya devam ediyor.