THY Euroleague’de Normal Sezonun Sonuna Geliniyor

THY Euroleague denildiği zaman akıllara Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko geliyor. Bilhassa Anadolu Efes’in son iki sezonu THY Euroleague şampiyonu olarak tamamladığını söyleyebiliriz. Basketbol severler bu sezon da iki takımımıza çok güveniyorlardı. Onlardan birisinin şampiyon olacağını düşünüyorlardı. Hatta, Türk finali olacağını öngörenler de vardı.

THY Euroleague’de normal sezonun bitimine iki hafta kala işlerin pek yolunda gitmediğini söyleyebiliriz. Gelin, Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun son durumlarına yakından bakalım!

Anadolu Efes İlk Sekize Girme Şansını Zora Soktu

Anadolu Efes 2022 – 2023 sezonuna istediği gibi başlayamadı. Yeni transferlerin takıma beklenen katkıyı yapamamaları ve takımdaki doymuşluk hissi göze çarpıyordu. Lacivert beyazlı takım THY Euroleague şu ana kadar oynamış olduğu 32 maçın 16’sını kazanırken 16’sından da mağlubiyet ile ayrıldı. Temsilcimiz toplamış olduğu 48 puanla onuncu sırada yer alıyor. Lacivert beyazlı takımın ilk sekize girmesi biraz zor! Anadolu Efes’in hem son iki maçını kazanması hem de rakiplerinin puan kaybetmeleri gerekiyor.

Anadolu Efes Alba Berlin ile oynadığı maçta büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Maç boyunca üstün olan temsilcimiz son dakikada bocalayarak bir maçı daha kaybetti. Anadolu Efes bu sezon beşinci defa son dakikada maç kaybederek taraftarlarını derin bir hüzne boğdu. Ancak, rakiplerinin de kaybetmesi sayesinde en azından umutlarını son iki maça taşıyabildi.

Fenerbahçe Beko Son Sekize Kalabilir

Sarı lacivertli takım Baskonia ile deplasmanda oynadığı maçı farklı kaybederek herkesi üzdü. İlk iki periyodu önde tamamlayan temsilcimiz üçüncü periyodu da yalnızca iki sayı farkla kaybetmişti. Fakat, Fenerbahçe Beko karşılaşmanın son periyodunda sadece 11 sayı bulabildi. Rakibinin 30 sayı atmasına engel olamadı. Maçtan 92-69 yenik ayrılsa da şansını yine de son iki maça taşıdı.

Fenerbahçe Beko bu sezon istikrarsız performanslar ortaya koyuyor. Takımın bir liderinin olmadığı kesin! Takımı her maç farklı bir oyuncu sırtlamak zorunda kalıyor. O oyuncu piyasaya çıkmadığı takdirde mağlubiyet de kaçınılmaz oluyor. Temsilcimiz bu sezonki 32 maçın 18’inden galibiyet ile ayrılırken 14 maçı da kaybetti.

Sarı lacivertli takım bu sezon ilk beş rotasyonunu biraz abarttı. Takımın sabit bir ilk beşinin olmaması önemli maçlarda dezavantaj yaratıyor. Ancak, yine de temsilcimizin şansının Anadolu Efes’e kıyasla daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyden önce, Fenerbahçe Beko’nun saha avantajı olduğunu dile getirebiliriz. Bu durum temsilcimizin normal sezonu beşinci sırada bitirmesini sağlayabilir.

Olympiakos Liderlik Koltuğunda Oturuyor

Yunan temsilcisi 32 maçın 23’ünden galibiyet ile ayrıldı. Topladığı 55 puanla ilk sırada yer alıyor. 54 puanı olan Real Madrid ve Barcelona ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyorlar.

Bu sezonun flaş ekibi ise Partizan! Obradovic önderliğinde harika bir performans ortaya koyan genç ve mütevazi takımın altıncı sırada yer aldığını söyleyebiliriz.