Son Şampiyon Anadolu Efes Sezonu Galibiyetle Açtı

Sezona son iki senenin şampiyonu olarak başlayan Anadolu Efes, zorlu rakibi Kızılyıldız’ı Sinan Erdem Spor Salonunda 72 – 59 mağlup ederek Euroleague sezonunu galibiyetle açtı.

Yeni Transfer Will Clyburn Performansıyla Karşılaşmaya Damga Vurdu

Geçtiğimiz sezon Real Madrid’i finalde mağlup ederek üst üste ikinci Euroleague şampiyonluğunu elde eden Anadolu Efes bu sezona ünvanını koruyarak modern Euroleague tarihinde kimsenin başaramadığı üst üste üç şampiyonluk hedefini tamamlamak istiyor. Bu doğrultuda Vasilije Micic ve Shane Larkin ikilisini korumayı başaran Efes, Will Clyburn gibi ligin en değerli oyuncularından birini de kadroya katmıştı. Clyburn’ün yanında Ante Zizic, Achille Polonara ve Amath Mbaye’de kadroya katılan diğer isimler olmuştu.

Anadolu Efes, sezonun ilk karşılaşması olan Kızılyıldzı maçına elinden ameliyat geçiren ve sonun ilk 10-12 haftalık bölümünü kaçırması beklenen Shane Larkin hariç tam kadro girdi. Maçın başında biraz tutuk olan ev sahibi ekip ilk 3 dakikayı sayı atamadan geçirdi. Ancak bu noktadan sonra sahneye yeni transfer Ante Zizic çıktı ve takımının bu sezon ilk Euroleague sayılarını kaydetti. İlk sayılar geldikten sonra birinci çeyreğe damgasını bir başka yeni transfer Wil Clyburn vurdu. Birleşik Amerikalı forvet üst üste sayılar üreterek takımının ilk çeyreği 17-14 önde kapamasını sağladı. İkinci çeyrekte de Beaubois ve Clyburn’den sayılar bulan son şampiyon Anadolu Efes devreyi 35-34 önde tamamladı ve soyunma odasına üstünlükle girdi.  


İkinci Devrede Bryant Dunston Kenardan Gelerek Enerjisiyle Fark Yarattı

Sezonun başı itibariyle akıcı hücum etmekte zorlanan son şampiyon Anadolu Efes’te ikinci devre en büyük farkı Bryant Dunston yarattı. Savunmasıyla takıma enerji katan tecrübeli pivot Micic ve Clyburn’ün açık sahada kolay basketler bulmasına olanak sağlayarak sahada büyük katkı sağladı. Üçüncü çeyrekte 21 sayı üreten ev sahibi Anadolu Efes periyodu da 56-50’lik üstünlükle sağladı. Son periyot yaptığı sağlam savunmayla rakibine sadece 9 sayı izni veren Efes hücumda yine Clyburn’den gelen sayılar ile maçı koparmasını bildi. Son bölümde hata yapmayan Anadolu Efes seyircisinin önünde karşılaşmayı 72-59 önde tamamladı ve sezonu galibiyetle açtı.

Anadolu Efes’in rakibine karşı en öne çıktığı alan ise top kayıpları oldu. Önemli top yönlendiricilere sahip olan son şampiyon 40 dakikalık süre boyunca sadece 3 top kaybı yaparken rakibini 14 top kaybına sürükledi. Efes en büyük sıkıntıyı ise üç sayı çizgisinin gerisinde yaşadı. Toplam 30 üç sayı denemesi yapan Anadolu Efes sadece 8 isabet buldu ve % 27’de kaldı.

Anadolu Efes’te yeni transfer Will Clyburn 19 sayı ile galibiyette en büyük pay sahibi olurken geçen sezonun finaller Mvp’si olan Vasilije Micic, 16 sayı ve 6 asistle galibiyete yardımcı olan isim oldu.