Nikola Kalinic ve Fenerbahçe Beko

Son Türkiye Basketbol Süper Ligi şampiyonumuz Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes’in ardından bu kupa en fazla sahip olan 2’nci takım konumunda bulunuyor. Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde istediği başarıyı fazlasıyla elde eden Fenerbahçe Beko, asıl önem verdiği Euroleague’de ise başarısız oldu. Bu başarısızlığın ardından da takımın koçunu değiştiren sarı lacivertliler, Sırp çalıştırıcı Aleksander Dordevic yerine Yunan çalıştırıcı Dimitris Itoudis’i koç olarak ekibine kattı.

Dimitri Itoudis’in önderliğinde 2022/2023 sezonuna hazırlanan Fenerbahçe Beko, takımı nerdeyse baştan sona değiştirdi. Ancak takımın çok daha güçlü olduğunu düşünen Fenerbahçe Beko, tek eksikliği şutör olarak görüyordu. Uzun zamandır da şutör ihtiyacı duyan sarı lacivertliler son gelişmeler ile arayışını sonlandırdığını ilan etti ve NBA’de üç sezon boyunca görev almış olan 24 yaşındaki Carsen Edwards’ı renklerine bağladı.

Geçtiğimiz günlerde ise Fenerbahçe Beko’nun eski forvetlerinden 30 yaşındaki Sırp oyuncu Nikola Kalinic açıklamalarda bulundu. Açıklamaların içerisinde eski takımı Fenerbahçe’nin de adını geçiren Kalinic, Fenerbahçe yıllarına göre çok daha komple ve başarılı bir basketbolcu olduğunu söyledi.

Bir Euroleague Şampiyonluğu da Barcelona ile İstiyor

Euroleague’de Anadolu Efes’in serisini bozmak için ekibini güçlendiren ve Avrupa’nın en başarılı basketbol ekiplerinden birisi olan Barcelona, Fenerbahçe’nin eski kısa forveti 30 yaşındaki Sırp basketbolcu Nikola Kalinic’i renklerine bağladı. 

Barcelona’nın basın temsilcileriyle görüşen Kalinic, açıklamalarda bulundu ve kariyerinin 5 sezonunu geçirdiği Fenerbahçe Beko hakkında da konuştu. 30 yaşındaki Sırp oyuncu Fenerbahçe’deki 5 sezonun ardından değerini herkese ispatlamış ve adeta devleşmişti.

2 yıllık Valencia macerasının ardından gelecek sezon için Barcelona’ya transfer edilen Kalinic, Barcelona’nın Avrupa’nın en büyük takımlarından birisi olduğunu ve Euroleague’i bu sezon kesinlikle kazanacaklarını dile getirdi. Ek olarak Nikola Kalinic yeni takımının koçu Sarunas Jasikevicius’u da övmekten geri kalmadı. Saras’ın Avrupa’daki en büyük çalıştırıcılardan birisi olduğunu söyleyen Kalinic, Saras’ın mükemmeliyetçi ve biraz agresif olduğunu ancak kendisini başarılı yapan özelliklerin bunlar olduğunu da ekledi.

Yeni takımının Euroleague için en iddialı ekiplerden birisine sahip olduğunu söyleyen Kalinic, Fenerbahçe Beko ile yaşadığı Euroleague şampiyonluğunu yeniden yeni takımı Barcelona ile yaşamak istiyor.

Daha Komple Bir Oyuncuyum

Fenerbahçe’de geçirdiği 5 sezon hakkında da konuşmuş olan 30 yaşındaki Sırp forvet Nikola Kalinic, Fenerbahçe Beko formasını terlettiği sıralarda Euroleague şampiyonluğu kazanmıştı. Daha sonrasında Valencia forması da giymiş olan 30 yaşındaki basketbolcu artık eskisinden daha farklı bir oyuncu olduğunu dile getirdi. 

Özellikle sarı lacivertli forma ile çok daha riskli işler yaptığını söyleyen Kalinic, ribaundlar için de çok mücadele ettiğini dile getirdi. Ama artık basketbolcu oynayış tarzını değiştirmiş ve hücum tarafında kendisini daha çok gösteren bir kısa forvete dönüştüğünü söyledi. Buna ek olarak basketbolcu artık daha komple bir oyuncuyum diyerek hayranlarını düşünmeye sevk etti. 

Nikola Kalinic, Barcelona ile 2 yıllık sözleşmeye imzaladı. Kalinic 2021/2022 sezonunda Euroleague’de 32 adet karşılaşmada kendisini gösterdi ve 12.6 sayı, 3.9 ribaund, 3.4 asist ortalamaları elde etti.