Fenerbahçe Beko Kadroyu Şekillendiriyor

Gelecek sezon hem THY Euroleague’de hem de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde başarılı bir performans sergilemek adına kolları sıvayan Fenerbahçe Beko adına işler şu an için yolunda gidiyor. Sarı lacivertli ekip kadrosunu neredeyse baştanbaşa değiştirdi ancak yeni gelen oyuncular ve kurulan kadronun son şekli taraftarları heyecanlandırmaya ve memnun etmeye yetti. Bununla birlikte kadronun iddialı bir hale gelmesiyle daha çok oyuncunun adı İstanbul temsilcisiyle anılır oldu ancak kaynaklar bu isimlerle ilgili iddiaların bazılarının asılsız olduğunu belirtiyor. 

Neredeyse Hazır

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olmasına rağmen uzun yıllar sonra ilk kez THY Euroleague’de Play-Off göremeyen Fenerbahçe Beko adına bu durum bir değişiklik yapılması gerekliliğini ortaya çıkardı.

2021-22 EuroLeague sezonunda Fenerbahçe Beko, 2013-14 sezonunun ardından ilk kez EuroLeague playofflarının dışında kalmıştı. Sezona kötü gibi bir giriş yapan Fenerbahçe, devamında yıldızlarının sakatlıklarına rağmen reaksiyon göstermeyi başarıp üst üste gelen zaferlerle taraftarlarını yeniden umutlandırmıştı.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rus takımlarına karşı oynanan maçların geçersiz sayılması, temsilcimizin playoff yarışında bir anda dezavantajlı bir konuma gelmesine yol açtı. Sezonu 10 galibiyet ve 18 mağlubiyet ile bitiren Fenerbahçe Beko, 12. sırada kaldı.

Artık iyiden iyiye yıllanmış kadrosundaki isimlerin bazılarıyla yol ayrılığına giden Sarı Lacivertli ekip bu oyuncuların yerine en az onlar kadar kaliteli isimleri eklemeyi bildi. Bununla birlikte Sasha Djordjevic’in yerine Dimitris Itoudis’i getiren Fenerbahçe’nin bu hamlesi hem Avrupa basınında hem de kendi camiasında oldukça büyük bir heyecan uyandırdı. 

Johnathan Motley, Tonye Jekiri, Scottie Wilbekin ve Samet Geyik gibi isimlerle kadrosunu güçlendiren Fenerbahçe Beko için transfer harekatı tamamlanmış değil.

Eurohoops’a göre Fenerbahçe’de forvet pozisyonu için ilk hedefler Bjelica ve Hayes. Ardından bir şutör eklemesi ile kadronun son hali şekillenmiş olacak.

Fenerbahçe Beko’da transferlerin planlandığı gibi tamamlanması durumunda oluşması beklenen uzun rotasyonu Nemanja Bjelica, Nigel Hayes-Davis, Devin Booker, Johnathan Motley, Tonye Jekiri olarak belirlenecek. 

27 yaşındaki ABD’li Nigel Hayes-Davis, geçtiğimiz sezon İspanya Ligi’nde 30 maçta ortalama 21 dakika süre alırken 5.8 sayı, 2.8 ribaund, 1.0 top çalma ile oynadı. Euroleague sahnesinde ise 37 maçta ortalama 19.5 dakika sahada kalırken 4.2 sayı, 2.1 ribaund ile katkı verdi.

Heyecan Büyüyor

Öte yandan THY Euroleague takviminin de belli olmasıyla birlikte Sarı Lacivertli camiada heyecanın iyiden iyiye büyüdüğünü belirtmekte fayda var. Yıllardan bu yana eski günlerini aramaya devam eden Fenerbahçe Beko bu sezon kurulan kadro ve Dimitris Itoudis ismi yan yana geldikten sonra heyecan yapmakta da pek haksız sayılmaz.

Anadolu Efes’in iki kere üst üste Avrupa kupasını kaldırmasıyla birlikte gölgede kalan Fenerbahçe Beko artık gelecek sezona odaklanmış durumda.