LDLC ASVEL Galibiyeti Geldi

Turkish Airlines Euroleague 25. Hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Fransız temsilcisi LDLC ASVEL’i Sinan Erdem Spor Salonu’nda ağırladı ve mağlup edip gönderdi. Lacivert Beyazlılar, Turkish Airlines Euroleague’in çift maç haftasının ikinci karşılaşmasında çok kritik bir maça çıktı.

Turkish Airlines Euroleague’de artık Final 8 için sayılı maçlar kala çember daralırken, bu maçın kazanılması çok önemliydi.

Son şampiyon Anadolu Efes, bunun bilincinde olarak parkeye çıktı. Koç Ergin Ataman’ın da sahaya döndüğü karşılaşmada takımımız geçtiğimiz 2 maçta aldığı galibiyetlerin moralini taşıyordu.

Seyircisiyle bütünleşerek Fransız ekibi karşısına mutlak galibiyet parolasıyla çıkan Anadolu Efes, maçın sonunda istediğini alan taraf oldu.

Böylelikle bu sezon Turkish Airlines Euroleague’de oynadığı 23. karşılaşmada 12. galibiyetini alarak kendini sekizinci sıraya atmayı başardı.

LDLC ASVEL ise geride bıraktığı 24 maçta 15. mağlubiyetini alarak Final 8 şansını zora soktu.

İlk Yarıda Geri Düştük

Anadolu Efes, çift maç haftasının ilk maçında CSKA Moskova karşısında çok iyi bir şut isabet oranı yakalamıştı. Buna karşın Fransız ekibi karşısında işler çok yolunda başlamadı.

Bu noktada şansımız, rakibin de bizim gibi hücum sürekliliğini sağlayamamasıydı. Haliyle maçın ilk dakikaları sayı olarak kısır geçti ve 5 dakika sona erdiğinde toplam 12 sayı kaydedildi.

Elbette bu performans akıllara hemen geçen haftaki Zenit Saint Petersburg felaketini getirdi. Zira takımımız hatırlanacağı üzere o maçta olağanüstü kötü bir hücum performansı sergilemişti.

Ne var ki LDLC ASVEL’in de görece kötü gününde olması maçın kopup gitmesine izin vermedi. Buna karşın ilk çeyrek sonunda konuk ekibin 15 – 16’lık üstünlüğü vardı.

İkinci çeyreğe hızlı giren taraf Fransız temsilcisi oldu ve bir anda 2 – 9’luk bir seri yakaladılar. Bu seriye Knight önderlik ederken Anadolu Efes’te ona karşılık verecek bir isim öne çıkamadı. Hal böyle olunca çeyreğin kontrolü LDLC ASVEL’e geçti ve takımlar soyunma odasına 32 – 36’lık skorla gittiler.

Anadolu Efes Karakter Koydu

ldlc asvel

İkinci yarının başlamasıyla birlikte Ergin Ataman’ın öğrencileri kıpırdanmaya başladı ve kalite farkını kullandı.

Son dönemde pek de ortalarda gözükmeyen Krunoslav Simon, takımı ateşleyen isim oldu ve Lacivert Beyazlılar’ın süper yıldızı Shane Larkin’i de kendine getirdi.

CSKA Moskova maçının yıldızı Shane Larkin, yine her durumda fark yaratabilecek bir yıldız olduğunu gösterdi ve takımımızı sürüklemeye başladı.

Ergin Ataman, Fransız ekibinin dar rotasyonunun farkındaydı. Bu yüzden oyuncularına sürekli olarak tempoyu arttırmaları gerektiğine dair uyarılarda bulunuyordu.

Onun uyarıları işe yaradı ve Anadolu Efes tempo yaptıkça LDLC ASVEL oyundan düştü.

33. dakika geçildiğinde çift hanelere çıkan fark kontrolün elimize geçtiğinin kanıtıydı. LDLC ASVEL, son bir gayret ile farkı azalmaya çalışsa da bu onlara yetmedi.

Ergin Ataman ve Shane Larkin vidaları sıktı, hücumda yaratıcılık ve kaliteyi ön plana koydu. Hal böyle olunca son şampiyon Anadolu Efes, Final 8 yolunda çok kritik bir adım atmış oldu.