Galatasaray Çehre Değiştirdi

Geride kalan sezonda büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Galatasaray, bu sezonun ilk haftalarında sonuç anlamında iyi işler çıkarsa da oyun anlamında sergilenen performans taraftarı ve camiayı endişelendirecek cinstendi. Sarı Kırmızılı ekibin yaptığı transferlere rağmen bilhassa hücum tarafında istenilen seviyelere gelememiş olması ekstra takviyelere olan ihtiyacı da ortaya çıkartırken, Cim-Bom transferin son gününde bombaları peş peşe patlattı. Üst üste açıklamalarla transferlerini resmiyete döken Okan Buruk’un ekibinin yeni kadrosuyla performansı artık büyük merak konusu. 

Transfer Şov 

Geride kalan sezonda tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren Galatasaray, bu kötü sezonun etkilerini üstünden atmak ve şampiyonluk iddiasıyla yola çıkabilmek adına kadrosunu güçlendirme çalışmaları yapmış ve bu bağlamda bir kısmı dünyaca ünlü pek çok oyuncuyu kadrosuna katmıştı.

Bununla birlikte Süper Lig’de sezonun başlamasından sonra Sarı Kırmızılı camiada tartışmalar yine de azalmadı. Oynadığı maçlarda hücum bağlamında çok kısır bir performans ortaya koyan Galatasaray, tek gollü galibiyetlerle durumu kotarsa da bu gidişatın iyi bir gidişat olmadığı konusunda camia hemfikir haline geldi.

Hücum bölgesine ekstra takviyeler yapma ihtiyacı hisseden Sarı Kırmızılı ekip, transferin son gününde peş peşe eklemelerle taraftarını kelimenin tek anlamıyla coşturdu. Uzun bir süreden bu yana ilgi duyulduğu bilinen Mauro İcardi’nin yanı sıra Barcelona’da sergilediği performansla dikkatleri üstüne çeken Yusuf Demir’i de kadrosuna kattığını duyuran Galatasaray’da bir diğer dünyaca ünlü isimse Juan Mata oldu.

Manchester United’da iyiden iyiye gözden düşen 35 yaşındaki İspanyol oyuncunun transferi camiayı ikiye bölse de ismi ve futbol kalitesiyle taraftarları heyecanlandıran Matadorun performansı merak ediliyor.

Takımın Çehresi Değişti 

Burak Elmas yerine başkanlık koltuğuna oturan Dursun Özbek ilk iş olarak yıkık Galatasaray Adası’nı kısa sürede üyelerin hizmetine sundu, Kemerburgaz projesinde somut adımlar attı ve futbolu, Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur’a bıraktı.

Marcao’yu 12 milyon Euro’ya Sevilla’ya satan Galatasaray, 13 transfere 30 milyon Euro (kiralama+bonservis ücreti) harcadı. Babel ve Feghouli yerine Mertens ve Mata gibi dünya yıldızları gelirken Rumen oyuncular Cicaldau ve Morutan’ın biletleri kesildi.

Sabah’ın derlediği habere göre orta sahaya kaliteleri tartışılmayacak (Torreira, Midtsjö ve Oliveira) isimlerin gelmesi takımın da çehresini tamamen değiştirirken son gün Yusuf Demir ve Milot Rashica hamlesi ile hücum hattı da zenginleştirildi.

Transferin son günü Emre Akbaba, Emre Kılınç, Taylan, Ömer ve Oğulcan’a veda eden Galatasaray’ın yerli oyuncu sayısı azaldı.

Bu rüya kadronun toplam maliyeti ise 30 milyon Euro. A Takım maaş bütçesi vergilerle birlikte 52 milyon Euro’ya ulaşırken taraftarı ile yeniden barışan yönetim 40 bin kombine satışından 13 milyon Euro aldı. Sarı-kırmızılılar ayrıca naklen yayın, stat isim hakkı ve forma sponsorluğundan 18 milyon Euro’ya yakın gelir elde etti.