Fenerbahçe Beko Koçunun Tarzı

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olmasına rağmen yeni sezona başlamadan önce koç değişikliğine giden Fenerbahçe Beko, CSKA Moskova’dan ayrılan Dimitris Itoudis’i göreve getirdiğini açıklamıştı. Sarı Lacivertli ekibi ve taraftarlarını bir hayli heyecanlandıran Yunan koçun nasıl bir tarza sahip olduğuna gelin birlikte bakalım.

Heyecan Verici 

Avrupa basketbolunun en büyük efsanesi olan Zeljko Obradovic’in takımlarını uzun uzadıya anlatmaya gerek yoktur. Fenerbahçe Beko’ya tarihinin en büyük başarılarını yaşatan 62 yaşındaki çalıştırıcının görev aldığı takımlar hücumda sabırla pozisyon arayan, tempoyu pek arttırmayan, 24 saniyeyi kullanmaktan kesinlikle çekinmeyen ve uzunları boyalı alan etrafında aktif kullanan ekipler olurlar.

Tamı tamına 13 yıl boyunca Zeljko Obradovic’in yardımcılığına yapan Dimitris Itoudis’in de başantrenörlük kariyerinde benzer bir oyun stilini tercih etmesi beklenebilirdi. Gerçekte ise işler neredeyse bu durumun tamamen tersi yönünde ilerledi.

Panathinaikos’taki yardımcı antrenörlük görevinden ayrılmasının ardından Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Banvit’in başına geçen koç Itoudis, kadroda bulunan Chuck Davis, E.J Rowland, Sammy Mejia ve Klemen Prepelic gibi yetenekli yıldızlara büyük özgürlük vererek başarıya ulaşmıştı.

Banvit gibi o dönemlerde kendi ölçeğinde kusursuza yakın işleyen bir organizasyonda dikkatleri üzerine çeken Yunan çalıştırıcı, CSKA Moskova’nın başına geçtiğinde Nando De Colo, Milos Teodosic, Sonny Weems ve Kyle Hines gibi Avrupa’nın en üst düzey süper yıldızları arasında yer alan isimlerle çalışma fırsatı buldu.

Takımının hücum kurgusunu oluştururken uzun yıllar birlikte çalıştığı Zeljko Obradovic’in yöntemlerinden farklı tercihlerde bulunan koç Itoudis, kadroda bulunan De Colo, Teodosic ve Weems gibi top yönlendiricilere geniş bir saha içi karar verme özgürlüğü sağlayarak kendi yolundan ilerledi.

Savunmada Benzer

Savunmada farklı taktiksel yöntemlerle rakip koçların lafasını karıştırmaktan ziyade oyuncularının bireysel eforuyla karşı takımı durdurmayı hedefleyen koç Dımıtris Itoudis, CSKA’daki 8 sezonunun her birinde mükemmele yakın savunma kurguları ortaya çıkaramasa da özellikle kritik maçlarda sertliğiyle rakiplerini yıldırabilen takımlar oluşturdu.

Yunan çalıştırıcının savunmada oyuncularının bireysel eforuna sıkça güvenmesinin bir numaralı nedeni ise elindeki oyuncu profilleriydi.

De Colo’nun yanı sıra Marko Guduric gibi çok değerli bir skoreri kadrosunda bulunduran Fenerbahçe, oyun kurucu rotasyonunda ise daha farklı profillere sahip. Geçtiğimiz sezon özellikle savunmasıyla ünlenen Pierria Henry, her ne kadar atletizmi ve hızıyla öne çıksa da skorerlik bakımından belli başlı eksikliklere sahip.

Bu noktada Fenerbahçe Beko’nun yazın kadrosuna katacağı kısaların niteliği yeni sezon için fazlasıyla belirleyici olacaktır. Şu sıralar adı sıkça sarı-lacivertli ekiple anılan Scottie Wilbekin gibi kendi skorunu yaratabilen yıldızlar, temsilcimizin gelecek sezon için oluşturacağı kadroda önemli roller üstleneceklerdir.

Dimitris Itoudis her ne kadar CSKA’daki son sezonunda bir miktar hayal kırıklığı yaratsa da tartışmasız şekilde EuroLeague’in en değerli koçlarından biri.