Efes Ankaradan Galip Döndü

ING Basketbol Süper Ligi’nin 22’nci hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Ankara’da Türk Telekom Basketbol’un rakibi oldu.

ING Basketbol Süper Ligi puan sıralamasında 1 maç eksikle Fenerbahçe Beko’nun hemen ardından ikinci sırada bulunan Lacivert Beyazlılar, Ankara’dan aldığı galibiyetle takibini sürdürdü. Turkish Airlines Euroleauge’de de kritik maçlara çıkacak olan koç Ergin Ataman’ın öğrencileri, ligde böylece moral buldular.

Efes Üstünlüğü Daima Elinde Tuttu

Ankara’da oynanan karşılaşmaya hem Türk Telekom Basketbol hem de Anadolu Efes hücumda üretken bir şekilde başladılar.

İlk 5 dakikada savunmalarda karşılıklı olarak vidaların çok fazla sıkılmadığı maçta, daha üstün olan taraf az bir farkla da olsa Anadolu Efes oldu. Lacivert Beyazlılar, 5 dakikalık bölümü 14 – 11 üstünlükle geçmeyi başarırken bu performansını çeyrek sonuna kadar sürdürmeyi başardı.

Hal böyle olunca ilk çeyreği Ankara Spor Salonu’nda rakip taraftarların önünde 24 – 30 ile önde bitiren taraf Anadolu Efes oldu.

Koç Ergin Ataman’ın öğrencileri ikinci çeyreğe, bu sezon gördüğümüz dış atış etkisinin aksine boyalı alanı domine ederek başladı.

Rakibinin 2 sayıya kadar indirdiği farkı pota altındaki etkinliği sağlayarak açan Lacivert Beyazlılar, Ankara’da ilk 15 dakika geçiliriken 30 – 41  üstünlüğü yakalayıp farkı çift hanelere çıkarmasını bildi.

Bunun üstüne bir de dış atışlarını devreye sokan koç Ergin Ataman’ın öğrencileri, ilk yarı sonunda 40 – 51’lik skoru yakaladı ve soyunma odasına bu avantajla gittiler.

Soyunma odasında belli ki iyi bir motivasyon sağlayan Türk Telekom Basketbol, ikinci yarıya çok daha konsantre bir şekilde çıktı. Yakaladığı bu rüzgarla Anadolu Efes karşısında farkı eritmeye başlayan Ankara temsilcisi Türk Telekom Basketbol, ikinci yarının ilk 2 dakikasında 11 sayılık farkı 6’ya kadar indirmeyi başardı.

Bu gidişattan hiç hoşnut olmayan koç Ergin Ataman, kenarda takımı kendine getirdi ve lacivert beyazlı ekibimiz savunmada çok daha sağlam durmaya başladı. Bu noktada hücumda ise bu sezonun son maçlarında daima olduğu gibi dış atışlar imdada koştu.

Anadolu Efes’in yüksek yüzdeli şutları karşısında disiplinden kopan Türk Telekom Basketbol, iyi başladığı üçüncü periyodu 56 – 77 geride bitirdi.

Son periyotta ise iki takım da karşılıklı olarak tıpkı maçın ilk çeyreğindeki gibi hücumda etkiliydiler. Lacivert Beyazlılar, 21 sayılık farkın da özgüveniyle maçı rahat bir şekilde bitirmek istiyorlardı ki bunu da başardılar.

Ankara deplasmanından 84 – 99’luk bir skorla dönen Ergin Ataman ve öğrencileri böylelikle ING Basketbol Süper Ligi’ndeki galibiyet serilerini de 4 maça çıkarmayı bildiler.

Maçın İstatistikleri

efes

Karşılaşmada lacivert beyazlı takımımızın skor yükünü çeken isim Shane Larkin’in de yokluğunda beklendiği üzere Vasilije Micic oldu.

Süper yıldızımız attığı 24 sayıyla karşılaşmanın en skorer ikinci ismi oldu. 24 sayının yanında 6 asist de ekleyen Micic’e, 16 sayısıyla Buğrahan Tuncer ve 13’er sayılarıyla Rodrigue Beaubois ile Adrien Moerman eşlik ettileri.

Türk Telekom Basketbol’da ise aynı zamanda maçın en skoreri olan Jajuan Johnson’un 25 sayısı galibiyete yetmedi.