Buğrahan Tuncer’den Önemli Açıklamalar

Basketbolda FIBA ile Euroleague yönetimlerinin çekişmesinden kaynaklı olarak çok karmaşık bir takvimin içinden geçiliyor. Bir yandan FIBA organizasyonları devam ederken öte yandan özellikle Euroleague yönetiminin anlam verilemeyen hareketleri sebebiyle oyuncular sıkıntılar yaşıyor. FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri kapsamında Yunanistan ile karşılaşacak olan Türkiye Milli Basketbol Takımı’nın ve Anadolu Efes’in değerli oyuncusu Buğrahan Tuncer, Milli Takım’ın hedeflerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Karışıklık

Basketbolda uzun bir süredir tartışma yaratan FIBA-Euroleague çekişmeleri 2023’te düzenlenecek FIBA Dünya Kupası Elemelerine de damgasını vurdu.

Oyuncuların resmen arada kaldığı ve kulüplerin de zarar gördüğü ortamda her iki organizasyon da devam ederken takımların takvimleri ve kadroları karmakarışık bir hal almış oldu. Anadolu Efes’in önemli oyuncularından Buğrahan Tuncer şu an Milli Takım kampında ancak oyuncunun aynı zamanda 24 Şubat 2022 tarihinde bir Euroleague maçı da var.

Bununla birlikte Buğrahan’ın ve diğer Milli Takım oyuncularının artık tek gündemi Yunanistan ile oynanacak kritik maç. Hem ezeli bir çekişme hem de Dünya Kupası biletine giden önemli bir yol olduğu için bu maçlarda tek hedef galibiyet olacak.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Buğrahan Tuncer, Milli Takım kampına daha farklı duygularla gittiklerini ve grubu mümkün olan en üst sırada bitirmek istediklerini dile getirdi. İlk 2 sırada olup bir üst gruba çıkmayı hedeflediklerini belirten Buğrahan Yunanistan karşısında zorlu 2 maça çıkacaklarını hatırlattı.

Bu maçları Türkiye’de oynamanın kendileri için avantaj olacağını hatırlatan başarılı oyuncu, seyirci önünde güzel bir basketbol oynamak istediklerini ve daha konsantre olacaklarını ifade etti. Bir önceki Dünya Kupası’nda çok iyi bir oyun sergilemelerine rağmen Amerika’ya kaybettiklerini hatırlatan Buğrahan, o maçtan sonra toparlanamadıklarını itiraf etti.

FIBA 2023 Dünya Kupası’nda daha iyi bir performans sergilemek ve o travmayı bir daha yaşamamak istediklerini dile getiren Buğrahan’ın kulübü ve milli takımı arasındaki karşılaştırma da dikkat çekiciydi.

Oyun Farkı

Milli Takım’ın hücum setlerinde daha çok kendisinin yaratıcı olarak kullanıldığını belirten Buğrahan, Anadolu Efes’te durumun öyle olmadığını vurguladı.

Anadolu Efes’teki düzenin daha çok diğer oyuncular üzerinden kurgulandığından söz eden başarılı oyuncu, bu konu hakkında çok da konuşacak bir şeyinin kalmadığını ifade ederek ilginç bir açıklamaya imza attı.

Milli Takım’da daha iyi oynamak ve herkese neden daha iyi bir oyuncu olduğunu tekrar göstermek istediğini belirten 28 yaşındaki gard, bu sezon 14 maçta 17 dakika süre ortalamasıyla oynadı.

6.3 sayı, 3.4 asist ve 2 ribaunt ortalamasıyla oynayan Buğrahan Tuncer, geçen sezon çok daha fazla süre almıştı. 2020/2021 sezonunda ING Basketbol Süper Ligi’nde 37 maça çıkan 28 yaşındaki oyuncu, bu maçlarda 21 dakikadan fazla süre almış ve 9.6 sayı ortalaması tutturarak takımına önemli katkı sağlamıştı.