Anadolu Efes Kazanılmadık Kupa Bırakmadı

Türk basketbolunun en büyük marka değerlerinden biri olan Anadolu Efes, müzesine bir kupayı daha eklemeyi başardı. Bursa’da oynanan Dörtlü Final aşamasında önce Darüşşafaka’yı sonra da Fenerbahçe Beko’yu mağlup ederek Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes, bu kupayla birlikte 4 sene içerisinde kazanabileceği tüm kupaları kazanmış oldu.

Gösterişli

Geçtiğimiz sezonu THY Euroleague’nin ve ING Türkiye Basketbol Ligi’nin şampiyonu olarak kapatan Anadolu Efes, koleksiyona bir kupa daha eklemenin mutluluğunu yaşıyor.

2021/2022 sezonunda finali Bursa’da oynanan Bitci Erkekler Türkiye Kupası Finalinde ezeli rakibi Fenerbahçe Beko’yu 86-72 mağlup etmeyi başaran Lacivert Beyazlı ekip şampiyonluğa ulaştı.

Fenerbahçe Beko’nun ciddi eksikleriyle sahaya çıktığı maçta bu durumu avantaja çeviren Anadolu Efes, maçı baştan sona kadar üstün götürdü. Çok kontrollü ve rahat bir oyunla ezeli rakibini mağlup ederek Türkiye Kupası’nı kazanan Anadolu Efes, kupayı da 12’inci kez kazanmış oldu.

Bununla birlikte maç sonrasında Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın takımın başarılarıyla alakalı yaptığı açıklama gurur vericiydi. Takımın 4 sene içerisinde kazanabileceği tüm kupaları kazandığını hatırlatan Ergin Ataman, sadece Türkiye Kupası’nın eksik olduğunu ve onu da tamamladıklarını dile getirdi.

Anadolu Efes, Türkiye Kupası’ndan önce yerel anlamda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda başarıya ulaşmıştı. Uluslararası anlamda yaşanabilecek en büyük başarı olan THY Euroleague şampiyonluğunu da yaşayan Lacivert Beyazlı ekibin 4 senelik geçmişi gerçekten oldukça gösterişli.

Hedeflere Dönüş

Bununla birlikte Ergin Ataman sevincin fazla sürmemesi gerektiğini de maç sonundaki basın toplantısı üzerinden oyuncularına hatırlattı.

Fenerbahçe Beko’nun eksiklerinin kendilerine avantaj yarattığını dile getiren Anadolu Efes, rakibin iyi mücadele ettiğini ancak bu maçın da bir kupa maçı olduğunu belirtti. Sezonun ilk kupasını almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Ergin Ataman, bununla birlikte artık diğer hedeflerine dönmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Kazanılacak 2 kupanın daha olduğunu dile getiren Ataman, 24 Şubat 2022 tarihi itibariyle Euroleague’nin yeniden başlayacağını ve o alana odaklanmaları gerektiğini belirtti. Bundan sonra oynanacak her maçın kendileri adına final maçı olarak değerlendirileceğinin altını çizen Anadolu Efes’in koçu, taraftarları da salonu doldurmaya davet etti.

Kupayı alıp müzeye götürmenin mutluluk verici olduğunu yineleyen Ergin Ataman, fazla sevinmeyeceklerini ve Euroleague maçlarına odaklanacaklarını belirterek sözlerini noktaladı.

Anadolu Efes’in önünde kendi sahasında oynamanın avantajını değerlendirmesi gereken 2 maç bulunuyor. Euroleague’de ilk olarak İsrail temsilcisi Maccabi Tel Aviv’i kendi sahasında konuk edecek olan Lacivert Beyazlı ekip, bu maçtan 9 gün sonra Fenerbahçe Beko’yu ağırlayacak.

Euroleague’de şu an tatmin eden bir konumda olmayan Anadolu Efes’in bu 2 maçtan galip ayrılarak bir seri yakalaması ve kendisini üst sıralara atması kritik önem taşıyor. Son şampiyon artık unvanını hatırlatan bir performans sergilemeli.