Anadolu Efes’te Heyecan Büyüyor

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve THY Euroleague’de en iyi düzeyine gelmese de başarıyla devam eden Anadolu Efes, Türkiye Ligi’nde Pınar Karşıyaka ile oynadığı iki müsabakadan sonra artık ülkeye veda ediyor. Zira Lacivert Beyazlı temsilcimizi THY Euroleague’de oynayacağı zorlu bir maç ve eğer bu maçtan başarıyla ayrılabilirse bir zorlu daha maç bekliyor olacak. Ergin Ataman ve öğrencileri THY Euroleague kupasını bir kez daha Türkiye’ye getirebilmek adına yola çıktılar ve rota Sırbistan olacak.

Yürekler Sizinle

Geçen sezonu hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de şampiyon olarak tamamlayan Anadolu Efes, bu başarıları sağlayan kadrosunu çok büyük ölçüde korudu ve bu sayede her ne kadar en iyi düzeyde olmasa da başarıyla yola devam etti.

Bu sezon her iki alanda da Play-Off turuna kalmayı başaran Lacivert Beyazlı takım, THY Euroleague’de Dörtlü Final aşamasına kalmayı da başardı.

Bununla birlikte takımın rakibi Yunan temsilcisi Olimpiakos oldu. 19-21 Mayıs tarihleri arasında Sırbistan’da oynanacak Dörtlü Final aşamasında ilk olarak Yunan rakibini elemek zorunda olan Ergin Ataman’ın takımı eğer bu maçtan galibiyetle ayrılabilirse Final aşamasında da Barcelona ile Real Madrid arasında oynanacak maçın galibiyle karşı karşıya gelecek.

Bu bağlamda oldukça büyük bir heyecan içerisinde Sırbistan’a doğru yola çıkan Anadolu Efes’e tüm basketbolseverler en yürekten inanıyorlar. Lacivert Beyazlı takım Avrupa basketbolunun son yıllarına resmen damga vurdu ve bu sezon bir kez daha şampiyon olabilecek gücü taşıdığı konusunda hiç şüphe yok.

Türk Basketbolunun Yükselişi

Öte yandan rekabetin faydalarından birisi de rakipleri her zaman daha çok gelişmeye zorlaması ve Anadolu Efes örneğinde de bu durum kendini belli ediyor. Fenerbahçe Beko’nun Avrupa’nın en iyi kulüplerinden biri olduğu dönemden sonra bütçesini genişleten ve Ergin Ataman’ı göreve getiren Lacivert Beyazlı takım Sarı Lacivertli rakibiyle birlikte ülkemizi başarıdan başarıya taşımayı bildi.

Türk basketbolu bu sezon altın çağlarından birini yaşadı ancak THY Euroleague’de yaşanan başarının çok daha büyük ölçekte olduğunu hatırlamakta fayda var. Zira Anadolu Efes eğer Olimpiakos ile karşı karşıya geleceği müsabakadan galip ayrılırsa üst üste 6’ıncı sezonda da Finalde bir Türk takımı yer almış olacak.

Hatırlanacağı üzere Fenerbahçe Beko 3 kere Final aşamasına kadar yükselmeyi başarmış ve bu finallerden 1’ini de kazanarak Türkiye’ye bu kupayı getirmişti. Anadolu Efes de 2018/2019 sezonunda Final’de kaybettikten sonra 2019/2020 sezonunda bu başarıyı tekrarlamayı hedeflemiş ancak o sezon COVID-19 nedeniyle beyaz sezon ilan edilmişti.

2020/2021 sezonunda bir kez daha Final aşamasına yükselen Lacivert Beyazlı takım şampiyon olarak hepimizi gururlandırdı. Şimdi sırada 2021/2022 sezonunda ilk olarak Final aşamasına yükselmek sonra da kupayı bir kez daha Türkiye’ye getirmek var.