Anadolu Efes’in Maçı Ertelendi

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha Final Four aşamasına kalarak 3 kere üst üste bu başarıyı yakalayan Anadolu Efes, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ndeyse Pınar Karşıyaka ile eşleşmişti. İzmir temsilcisi ile oynadığı ilk maçı kazanmasına rağmen ikinci müsabakayı kaybeden Lacivert Beyazlı ekibin kendi sahasında oynayacağı 3’üncü maç THY Euroleague’de oynayacağı müsabaka göz önünde bulundurularak ileri bir tarihe ertelendi. Bununla birlikte Pınar Karşıyaka bu erteleme kararına çok sert bir açıklamayla tepki gösterdi.

İmtiyaz Tanındı

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ndeki hem de THY Euroleague’deki şampiyonluklarını tekrarlamak adına yola çıkan Anadolu Efes, iki tarafta da Play-Off aşamalarına geldi. Avrupa mücadelesinde bu aşamayı da geçerek Dörtlü Final aşamasına adını yazdıran Lacivert Beyazlı ekip, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde aynı başarıyı gösterebilmiş değil.

Zira Türkiye’de oynadığı Play-Off müsabakasında Pınar Karşıyaka ile eşleşen Ergin Ataman’ın takımı, kendi sahasında oynadığı maçtan farklı skorla galip ayrılmasına rağmen ikinci maçta derin bir hayal kırıklığına uğradı ve sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

Sırbistan’da oynanacak Dörtlü Final nedeniyle bu 2 maç 2 gün arayla oynanırken serinin 3’üncü maça kalmasından sonra durum değişti. Türkiye Basketbol Federasyonu 3’üncü maçın ileri bir tarihe ertelenmesine yönelik olarak karar aldı ve maçın ne zaman oynanacağını ilerleyen günlerde açıklayacağını duyurdu.

19-21 Mayıs tarihleri arasında Avrupa’nın en büyüğü olmak adına yarışacak olan Anadolu Efes’e imtiyaz tanınmasını olumlu karşılamayan Pınar Karşıyaka bu erteleme kararına çok sert bir açıklamayla tepki gösterdi.

Bu Nasıl Seri

Pınar Karşıyaka’nın yazılı açıklamasında 3’üncü maçın takvimi belli olmasına rağmen bu şekilde bir erteleme kararı alınmış olmasına anlam verilemediği dile getirildi. İzmir temsilcisinin açıklamasında Anadolu Efes ile oynanan iki maçta yapıldığı savunulan hakem hatalarında da bu karar neticesinde bir şaibe olabileceğine dair ima vardı.

Lacivert Beyazlı takımın başına gelen sıkışıklığın geçen sezon kendi başına geldiğini hatırlatan Pınar Karşıyaka, buna rağmen kendilerine böyle bir rahatlık sağlanmadığını ifade etti ve bu kararın neden alındığını sorgulamak gerektiğini ifade etti.

Bu seriyle alakalı olarak 2-0 biteceğine yönelik bir düşünce ve hatta plan olup olmadığını soran Pınar Karşıyaka, bununla birlikte kulübün kendi hakkını korumak adına elinden gelen her şeyi yapacağının altını çizdi.

Anadolu Efes’in bunca imtiyaz sonrasında THY Euroleague’de başarılı olmasını dilediklerini ifade eden İzmir temsilcisinin yöneticileri gerçekten oldukça sert bir tondan açıklama yapmışlardı. Öte yandan Anadolu Efes tarafından bu açıklamaya karşı bir cevap gelmediğini de belirtmekte fayda var.

İki takım arasında oynanan 2 maçın birini Anadolu Efes kazanmıştı ve ikinci maçın da Pınar Karşıyaka galibiyetiyle sonuçlanması sonrasında seri ileri bir tarihe ertelenince rakip gerçekten çok sert bir açıklama yapmaktan imtina etmemiş oldu.