Anadolu Efes Seriyi Uzattı

Bu sezon THY Euroleague ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde gösterdiği performanslarla şampiyonluklarını tekrarlama yoluna devam eden Anadolu Efes, Türkiye Ligi’nde beklemediği bir sonuç aldı. Play-Off serisinin 2’inci maçında Pınar Karşıyaka’ya konuk olan Lacivert Beyazlı ekip, sahadan 79-73’lük skorla mağlup ayrıldı ve seriyi 3’üncü maça bırakmak zorunda kaldı. Bununla birlikte Ergin Ataman’ın takımının özel durumu nedeniyle 3’üncü maç ileri bir tarihte oynanacak.

Beklenmedik Sonuç

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de şampiyonluklarını tekrarlamayı hedefleyen Anadolu Efes adına tıkır tıkır işleyen planlarda bir aksaklık yaşandığı kesin.

Lacivert Beyazlı takım ING Türkiye Basketbol Süper Ligi Play-Off serisinde eşleştiği Pınar Karşıyaka’yı ilk müsabakada oldukça rahat bir şekilde mağlup etmişti. İkinci müsabakada İzmir’den galibiyetle ayrılarak bu seriyi geride bırakmak ve THY Euroleague’de şampiyonluğa odaklanmak isteyen Ergin Ataman’ın takımı beklemediği bir mağlubiyet aldı.

Pınar Karşıyaka’nın çok ritimli ve bir hayli mücadeleci oynadığı müsabakada ev sahibi ekip sahadan 79-73’lük galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu skorla birlikte seri 1-1’e gelmiş oldu. Eşleşmenin üçüncü maçı yine Anadolu Efes’in sahasında oynanacak ve galip ayrılan taraf bir üst tura yükselecek.

Pınar Karşıyaka’da Michael Roll 20 sayı, 5 asist; Tony Taylor 20 sayı, 5 asist; Alex Tyus 12 sayı, 12 ribaund, 3 blok; Bonzie Colson 12 sayı, 2 ribaundla oynadı.

Anadolu Efes’te Shane Larkin 11 sayı, 3 ribaund, 5 asist; Buğrahan Tuncer 9 sayı, 7 asist; Bryant Dunston 13 sayı, 4 ribaund; Chris Singleton 15 sayı, 4 ribaundla mücadele etti.

Üçüncü Maç Ertelenecek

Öte yandan hatırlanacağı üzere bu seri diğer serilerden farklı olarak üst üste şeklinde düzenlenen maçlar halinde oynanmıştı. Anadolu Efes’in 19-21 Mayıs tarihleri arasında THY Euroleague’de mücadele edecek olmasına yönelik olarak gidilen bu düzenleme nedeniyle serinin 3’üncü maçıyla da alakalı bir düzenlenmeye gidilmesi gerekecek.

Normal şartlarda 15 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de oynanması planlanan 3. karşılaşmanın, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi kararıyla ileri bir tarihe ertelenmesi bekleniyor. EuroLeague Final Four’u sebebiyle ertelenecek üçüncü müsabakayla ilgili belirgin bir tarih söz konusu değil.

Öte yandan Anadolu Efes’te Ergin Ataman’ın bu durumdan pek memnun olmayacağı kesin. Tecrübeli koç Avrupa mücadelesi verecekken kafasında bir yerde ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin de olmasını hiç ama hiç istemiyordu ancak artık sonuç ortaya çıktı.

Bu bağlamda takımını kendisine gelmesi adına silkelemesi oldukça muhtemel olan Ataman, 19-21 Mayıs tarihleri arasında bir kez daha Avrupa şampiyonu olarak geri dönmeyi hedefliyor olmalı. Tüm basketbolseverler Sırbistan’da oynanacak Dörtlü Final aşamasında Anadolu Efes’i destekleyecek ve Anadolu Efes de Pınar Karşıyaka serisinin aksine kendi üstüne düşeni yapmayı bilmeli.