Anadolu Efes’in Bileği Bükülmüyor

Bu sezon geçen sezon kazandığı unvanlarını korumak adına sahneye çıkan Anadolu Efes, artık takım kimliği haline gelen özelliklerinden birini yine sergilemeye başladı. Normal sezonun uzun dönemi boyunca form yakalamakta zorlanan Lacivert Beyazlı takım, ligin son dönemecine girildiğinde vites yükseltti ve peş peşe galibiyetler alarak rakiplerine ne kadar tehlikeli bir takım olduğunu bir kez daha hatırlatmaya başladı. Ligin ertelenen maçlarından birinde kendi sahasında Alman temsilcisi Bayern Münih’i konuk eden Efes, sahadan 81-76 galip ayrılarak hanesine bir maç daha ekledi.

Efes Seriye Bağladı

Geçtiğimiz sezonu hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de şampiyon olarak tamamlayarak çifte zafer taşıyan Anadolu Efes adına bu sezona dair hedefler de farklı değil.

Lacivert Beyazlı takım koç Ergin Ataman yönetiminde başarılarını sürdürmek ve unvanlarını korumak istiyor. Bununla birlikte takımı yakından takip edenler biliyorlar ki Anadolu Efes kadronun yaş ortalamasının da yüksek olması nedeniyle sezon başlarında ritmini zor bulan bir takım ve ritmini bulduğu zaman da yenilmesi çok zor bir takım haline geliyor.

Ancak bu sezon Anadolu Efes’in ritim bulmak konusunda gerçekten zorlandığını da kabul etmek gerekiyor. Uzun bir süre sıkıntılı sonuçlar aldıktan sonra normal sezonun son dönemlerine gelinen bu aylarda vites yükselten Lacivert Beyazlı ekip, ligin erteleme maçında Bayern Münih’i 81-76 ile geçerek galibiyet hanesine bir maç daha ekledi.

8 Nisan Cuma günü oynanacak maçta Kızılyıldız deplasmanında sahneye çıkan Ergin Ataman ve öğrencileri, bu maçtan da galibiyetle ayrılarak normal sezonu tamamlamayı hedefleyecekler.

Teyit Geldi

Öte yandan Anadolu Efes’in Play-Offlara katılmayı çoktan garantilemiş olması nedeniyle bir formalite maçı olarak görülen bu maçta asıl merak edilen Ergin Ataman’ın durumuydu.

Son haftalarda Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından Milli Takım koçluğuna en büyük aday olarak gösterildiği iddia edilen tecrübeli koçun bu konuyla alakalı suskun kalması iddiaların doğru olduğuna dair inancı da arttırıyordu.

Nitekim basketbol otoriteleri de Orhun Ene’nin ayrılığının resmi olarak açıklanmasından sonra gelecek koçun %99 ihtimaller Ataman olduğunu dile getirmişler ve içeriden kaynakların da bu yönde bilgi verdiklerini ifade etmişlerdi.

Bayern Münih ile oynanan maçtan sonra başarılı koça bu durum soruldu. Ataman, Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri ile ilerleyen günlerde bir toplantı yapılacağına dair haberlerin doğru olduğunu ancak kesinleşen net bir durum olmadığını aktardı.

Bununla birlikte Ataman’ın da durumu teyit etmesi ve işbirliği yapılabileceğini dile getirmesi basketbolseverler tarafından anlaşmanın sadece resmiyete dökülmediğine dair algıyı güçlendirdi. Başarılı koç 2014-2016 yılları arasında yine Milli Takım koçluğu yapmıştı.

O dönem Ataman ile de yollarını çok kötü bir şekilde ayıran federasyonun tercihlerinden daha ziyade usul bilmez davranışları tepki toplamaya devam ediyor.