Anadolu Efes Unvanını Koruyacak

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de Euroleague’de şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes’in son haftalarda gösterdiği performansla geçen sezona yaklaşması taraftarlarını ümitlendirdi. Lacivert Beyazlı takımın normal sezonun son haftalarında ritmini bulmuş olması camiada mutluluk yaratırken, koç Ergin Ataman bu sezon da THY Euroleague şampiyonunun Anadolu Efes olacağından emin.

Yüksek İnanç

Geçtiğimiz sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni hem de THY Euroleague’yi şampiyon olarak tamamlayan Anadolu Efes, bu sezon da aynı hedefleri güdüyor ve bu durum tüm basketbolseverler tarafından biliniyor.

Öte yandan takımın normal sezonunun büyük bir kısmında geçen sezonki performansının çok altında kalması ve ritmini bulmakta zorlanması taraftarları endişelendirirken, son haftalarda gösterilen başarılı performans ve alınan sonuçların bu endişeyi azalttığı kesin.

Bununla birlikte bu endişeyi paylaşanlar arasında koç Ergin Ataman’ı da saymak pek mümkün değil. Lacivert Beyazlı takımın 56 yaşındaki başarılı koçu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda takımının Avrupa’nın son şampiyonu olduğunu hatırlattı ve bu sezon da aynı unvanı koruyacaklarını dile getirdi.

Oyuncularına duyduğu güvenden ve takımlarının kalitesinden söz eden Ataman’ın bu sözleri camianın yüreğine su serpti. Lacivert Beyazlı takım Alba Berlin karşısında aldığı galibiyetle birlikte Play-Off aşamasına katılmayı garantilemişti.

İspanyol temsilcisi Barcelona ile birlikte Avrupa’nın en büyük iki kulübünden biri olarak gösterilen Efes, aynı paralelde turnuvanın da en büyük favorilerinden biri olarak değerlendiriliyor. İstanbul temsilcisi, 6 Nisan tarihinde kendi sahasında Bayern Münih’i konuk edecek.

Dedikodular Artıyor

Bununla birlikte Anadolu Efesli taraftarların gündeminde yer alan bir diğer mesele de Ergin Ataman’ın Milli Takım koçluğuna geçip geçmeyeceği olarak öne çıkıyor. Başarılı koç 2014-2016 yılları arasında yönettiği Milli Takım ile tekrardan anılmaya başlandı ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Ataman’ı takımın başına getirmek konusunda hevesli olduğu da biliniyor.

Dünya Kupası elemelerinde gösterilen kötü performanstan sonra koç Orhun Ene ile yolların ayrılmasın kesin gözüyle bakılıyordu ki beklenen de oldu. 4 Nisan tarihinde resmi açıklamayı yapan Federasyon, Orhun Ene’nin görevden alındığını duyurdu.

Bu gelişmeyle birlikte Ergin Ataman’a dair dedikoduların dozajı da artarken Anadolu Efes camiası da konuyla alakalı olarak Ataman’dan gelecek bir açıklamayı bekliyorlar. Başarılı koçun Milli Takım’a geri dönmesi Anadolu Efes kariyerini de ister istemez etkileyecektir.

Türk spor tarihinin en başarılı çalıştırıcısı olarak tarihe geçen Ergin Ataman, basketbolda kazanmadık kupa bırakmadı. Anadolu Efes’in Avrupa Şampiyonu olmasında çok büyük bir katkı sağlayan tecrübeli koçun Milli Takım düzeyinde ise herhangi bir başarısı bulunmuyor.

Bununla birlikte kısa bir süre içerisinde Türkiye Basketbol Federasyonu ve Ergin Ataman arasında bir görüşmenin yapılması ve buradan çıkacak sonuca göre Milli Takım’ın yeni koçunun kim olacağının belirlenmesi bekleniyor.