Anadolu Efes Rekorlarla Galip

Milli Takım arasında Bursa’da yapılan finalde Fenerbahçe Beko’yu mağlup ederek Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Anadolu Efes, THY Euroleague’de de inanılmaz bir performansla Maccabi Tel Aviv’i mağlup etti. İsrail temsilcisi karşısında sahadan 109-77’lik galibiyetle ayrılarak uzun zamandır aradığı ritmine dönmeye başladığının sinyallerini veren Lacivert Beyazlı ekip, 24 Şubat 2022 tarihinde kırdığı rekorla Euroleague tarihine geçti.

Üçlük Yağmuru

Geçtiğimiz sezonu hem Türkiye’de hem de Avrupa’da şampiyon olarak tamamlayan Anadolu Efes, bu sezon ilk kupasını Türkiye Kupası Finali’nde Fenerbahçe Beko’yu mağlup ederek almıştı.

Bu maçtan sonra eğlenmeye çok vakitleri olmadığını dile getiren Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, en kısa sürede THY Euroleague’deki bilançoyu toparlamaları gerektiğini belirtmişti.

27’inci hafta maçında kendi sahasında İsrail temsilcisi Maccabi Tel Aviv’i konuk eden Anadolu Efesli oyuncular, hocalarının talimatını yerine başarıyla getirdi ve bir de rekor kırdılar. 24 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta Maccabi Tel Aviv’i 109-77 mağlup eden Anadolu Efes, maç boyunca tam 22 kere üç sayı isabeti buldu.

Bu 22 üçlük Anadolu Efes’i THY Euroleague tarihinin bir maçta en fazla üç sayılık isabet kaydeden takımı olmasını sağladı. Şahane bir performansla oldukça ihtişamlı bir galibiyet alan Anadolu Efes, galibiyetinin ihtişamını bu rekorla da perçinlemiş oldu.

Anadolu Efes’ten önce Buducnost 2018/2019 sezonunda Baskonia karşısında oynadığı maçta attığı 21 üçlükle bu rekoru elinde tutuyordu.

Anadolu Efes, 34 üçlük denemesinin 22’sini isabetli bir şekilde potaya sokarken Lacivert Beyazlı ekibin en çok üçlük atan oyuncusu da Adrien Moerman oldu. Moerman 7’de 5, Shane Larkin 6’da 4, Vasilije Micic 5’te 4 üçlük buldu. Rodrigue Beaubois 5’te 3, James Anderson 3’te 3 ve Elijah Bryant 2’de 2 üçlük isabetiyle maçı tamamladılar.

Geri Dönüş

Maccabi Tel Aviv karşısında alınan ihtişamlı galibiyet, takımın her bir paydaşının özgüvenini de yerine getirdi.

Maçtan sonra değerlendirmelerde bulunan Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, ilk olarak Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgale dair düşüncelerini hatırlattı. Masum insanların ve çocukların öldüğünü hatırlatan Ataman, savaşın kabul edilemez bir şey olduğunu ve hemen durması gerektiğini belirtti.

Takımının şahane performansından çok memnun olduğunu ifade eden Ergin Ataman, 22 üçlük isabetinin bir rekor olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte şutların fark etmediğini ve 24 Şubat tarihinde oynanan maçta tüm şutlarının iyi şutlar olduğunu belirten başarılı koç, Anadolu Efes taraftarının heyecanını arttıracak bir açıklama yaptı.

Savunmalarının mükemmel olduğunu vurgulayan Ataman, Anadolu Efes’in adım adım geri geldiğini belirterek taraftarını heyecanlandırdı. Anadolu Efes, bu sonuçla birlikte 25’inci maçında 13’üncü galibiyetini almış oldu.

Maccabi Tel Aviv ise 24’üncü maçında konuk olduğu İstanbul temsilcisiyle oynadığı müsabakadan eli boş ayrıldı ve bu sezonki 13’üncü yenilgisini tattı.