Anadolu Efes Genel Direktöründen Açıklamalar

2021/2022 sezonunun ilk kupasını Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nı kazanarak müzesine götüren Anadolu Efes, THY Euroleague’de de 3 sayı atma rekorunu kırarak Maccabi Tel Aviv’i mağlup etmeyi başarmıştı. Lacivert Beyazlı takım neden Avrupa’nın en iyi takımı olarak gösterildiğini kanıtlar performanslar göstermeye başladığı bu dönemdeki moralini ve formunu sezonun geneline yaymak ve geçen sezonki başarısını tekrarlamak istiyor. Anadolu Efes’in Genel Direktörü Alper Yılmaz, son günlerde basına sıkça yansıyan transfer iddialarını ve takımın genel halini değerlendirdi.

Yıldızların Varlığı

Türkiye’nin en önemli basketbol kulüplerinden biri olan Anadolu Efes, son senelerin sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da en başarılı takımı olarak gösteriliyor.

Koç Ergin Ataman yönetiminde şahane bir yükseliş yaşayan Lacivert Beyazlı takımda bazı oyuncuların varlığı da Anadolu Efes’i en iyi yapan detaylar arasında yer alıyor. Bu oyunculardan en çok öne çıkanlar ise Vasilije Micic ve Shane Larkin.

Geçen sezonu MVP ödülleriyle tamamlayan iki yıldızın performansı ve kaliteleri o kadar yüksek seviyelerde ki Avrupa’nın birçok kulübü onları istiyor veya bu yönde haberler basını süslüyor. Anadolu Efes Genel Direktörü Alper Yılmaz, son olarak Real Madrid ile adı anılan Shane Larkin’in haberlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Bununla birlikte Alper Yılmaz’a göre Shane Larkin ve Vasilije Micic’ten biri veya her ikisi de sezon sonu takımdan ayrılabilirler ve bu durumda oyunculara çok da tepki göstermemek gerekiyor.

Maliyet

Anadolu Efes Genel Direktörü Alper Yılmaz, Shane Larkin ve Vasilije Micic’in kalitelerine değindiği açıklamasında Avrupa’nın en iyi 3 oyuncusundan 2’si olarak anılan oyuncularını kadroda tutmanın maliyetli olduğunu hatırlattı.

İki oyuncunun da ayrı ayrı gittikleri takımları en üst seviyeye çıkarabilecek oyuncular olduklarını belirten Alper Yılmaz, ikisini bir arada tutabiliyor olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Anadolu Efes’in başarısında kadrosunun birbirini tanıyan oyunculardan oluşmasının etkisinin büyük olduğunu belirten Yılmaz, sezon başında bu duruma özen gösterdiklerini belirtti.

Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan, kontratında NBA opsiyonu bulunan oyunculara sahip olduklarının altını çizen Genel Direktör, her ne olursa olsun takımdan ayrılan oyunculara saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Anadolu Efes’in sadece 2 oyuncudan ibaret olmadığını ve her bir oyuncunun ayrı değerli olduğunu belirten Yılmaz, bununla birlikte eğer Shane Larkin ve Vasilije Micic ile sezon sonuna dair bir planlama yapılırsa görüşmeleri yapmaktan memnuniyet duyacağını vurguladı.

Micic ile de sık sık çıkan NBA haberlerine değinen Anadolu Efes Genel Koordinatörü, Micic’in kontratında NBA opsiyonunun bulunduğunu ifade etti. Bu nedenle vakti geldiğinde Micic eğer takımdan ayrılarak NBA’de basketbol oynamak isterse teşekkür etmekten başka bir çareleri olmayacağını belirten Anadolu Efes Genel Koordinatörü, şu anda transferden daha çok sezon hedeflerine ulaşabilmek adına çalıştıklarını belirtti.