Anadolu Efes ‘in Rakibi Madrid

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes bu hedefine artık sadece 1 maç uzaklıkta. Lacivert Beyazlı takım Sırbistan’da oynanmaya devam eden Dörtlü Final aşamasının ilk müsabakasında Yunan temsilcisi Olimpiakos’u Vasilije Micic’in son saniye basketiyle 77-74 ile devirmeyi başardı. Bununla birlikte geçen sezon finalde bir İspanyol takımı olan Barcelona’yı devirerek kupaya uzanan Ergin Ataman’ın takımı, bu sefer yine bir İspanyol rakibi olan ve Barcelona’yı deviren Real Madrid’i mağlup etmeyi hedefleyecek.

Finalin Gediklileri

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de THY Euroleague’de şampiyonluklarını tekrarlamayı hedefleyen Anadolu Efes, Avrupa tarafındaki hedefine artık sadece 1 maç uzakta.

Lacivert Beyazlı ekip Dörtlü Final aşamasına gelmeden önce oynadığı Play-Off aşamasında Armani Milano’yu devirmişti. İtalyan temsilcisini eledikten sonra Sırbistan’daki Dörtlü Final aşamasına adını yazdıran Ergin Ataman’ın takımı Yarı Final müsabakasında Yunan temsilcisi Olimpiakos ile eşleşti.

Oli ile oynanan müsabaka nefes kesici bir mücadeleye sahne olurken, son sözü söyleyen isim yine bir Sırp olan Vasilije Micic oldu. Geçen sezonun Final MVP’si olan yıldız oyuncu attığı son saniye basketiyle Anadolu Efes’in Final aşamasına yükselmesini sağladı.

Bununla birlikte hatırlanacağı üzere Anadolu Efes geçen sezon Final aşamasında Barcelona’yı devirmişti. Bu sene Yarı Final aşamasına kadar gelen Barcelona El Classico olarak adlandırılan derbide ezeli rakibi Real Madrid’e boyun eğdi.

Finalde karşı karşıya gelecek olan iki takımdan biri yine İspanyol olurken diğeri de yine Türk temsilcisi oldu.

Ataman’ın İsteği

Türk spor tarihinin tartışmasız en başarılı isimlerinden biri olan Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, turnuvanın daha en başından bu yana bu sezon da şampiyon olacaklarını durmadan söylüyor ve  Dörtlü Final aşamasına geldikleri takdirde kendilerini kimsenin tutamayacağını savunuyordu.

Bununla birlikte tecrübeli koç yine haklı çıktı ve Dörtlü Final aşamasında da yine en tepeye gelmeyi başardı. Ancak geçen sezon oynanan Barcelona maçından sonra bu sezon kendisini pek de hoş karşılamayan Katalan temsilcisiyle oynanan iki maçta da oyundan atılan Ataman, bu nedenle Finalde Barcelona’yı görmeyi istiyordu.

Ataman’ın isteği yerine gelmedi ancak yine çok saygı duyulması gereken bir takım Anadolu Efes’e rakip oldu. Lacivert Beyazlı temsilcimiz son sezonların Avrupa’daki en güçlü takımı ve birçok takımın dizleri Anadolu Efes’in karşısında titriyor ancak Real Madrid’in de bu bağlamda bir ekol olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bunlarla birlikte artık son maça gelindi ve bu dakikadan sonra tüm iş oyuncularda olacak. Final müsabakaları her zaman sahadaki oyunculardan hangilerinin daha gününde olduğuna bağlı olarak el değiştirir ve bizim tüm temennimiz oyuncularımızın daha iyi taraf olması yönünde.

Umuyoruz Sırbistan’dan gelirken bir kupayla daha Anadolu Efes oyuncularını görmek mümkün olur.