Anadolu Efes Darüşşafaka Karşısında Hata Yapmadı

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin 3. haftasında Anadolu Efes, Sinan Erdem Spor Salonunda ağırladığı Darüşşafaka’yı 88-78 yendi.

Anadolu Efes bu sonuçla ligde 3’te 3 yaparken, Darüşşafaka ise 2. kez mağlup oldu.

Anadolu Efes Son Bölümde Oyuna Ağırlığını Koydu

Ligin en güçlü hücum takımı olan Anadolu Efes ile savunmasıyla ön plana çıka Darüşşafaka’nın mücadelesi karşılıklı basketlerle başladı. Özellikle Darüşşafaka’nın da ev sahibi ekibe skor konusunda eşlik etmesiyle ilk periyot 22-20 Anadolu Efes’in üstünlüğüyle sona erdi. Maçtaki çekişme ikinci çeyrekte de devam etti. Hücumda oldukça verimli bir akşam geçiren Darrüşafaka potasını istediği gibi savunamasa da Anadolu Efes’e oldukça zorlu anlar yaşattı. İkinci çeyrekte 23-19’luk bir skor yakalayan Darüşşafaka soyunma odasına 43-41 önde gitti. Maçın ilk yarısında Darüşşafaka; McCullough, Doğuş Özdemiroğlu ve Ercan Osmani ile etkili olurken, Anadolu Efes rakibine Sırp Yıldızı Vasilije Micic ve Buğrahan Tuncer ile karşılık verdi.

Maçın üçüncü periyodunda uzun oyuncuları Tibor Pleiss ve Baryant Dunston’ın da devreye girmesiyle üstünlüğü ele geçiren Anadolu Efes, boyalı alanda rakibine kurduğu üstünlük ile son çeyreğe 64-60 önde girdi. Son periyotta Fransız skoreri Rodrigue Beaubois ve yeni yıldızı Will Clyburn’ün etkili performansıyla oyunun kontrolünü ele geçiren Anadolu Efes, maçın bitimine dört dakika kala farkı 10 sayıya çıkardı. 77-67 geri düşen Darüşşafaka ise geri adım atmadı. Konuk ekip, Marcel Starks’ın üst üste kaydettiği basketlerle oyuna ortak olmaya çalışsa da rakibinin dönüş yapmasına izin vermeyen ev sahibi Anadolu Efes salondan 88-78 galip ayrıldı.

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 22 sayı 6 asist, Rodrigue Beaubois 20 sayı 2 asist, Buğrahan Tuncer 11 sayı 5 asist, Bryant Dunston 9 sayı 7 ribaunt, Tibor Pleiss 7 sayı 6 ribaunt, Erten Gazi 4 sayı 2 ribaunt ve Will Clyburn 12 sayı 4 ribaunt ile oynadı.

Darüşşafaka’da Wayne McCullough 16 sayı 4 ribaunt, Markel Starks 15 sayı 5 asist, Ercan Osmani 9 sayı 5 ribaunt, Doğuş Özdemiroğlu 8 sayı 6 asist, Gabriel Olaseni 10 sayı 5 ribaunt, Hakan Sayılı 7 sayı 3 ribaunt ve Akwasi Yeboah 9 sayı 5 ribaunt yaptı.

Ergin Ataman Karşılaşmadan Diskalifiye Edildi

Darüşşafaka ile oynanan maçta Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, ilk devrede iki teknik faulle diskalifiye edildi. Ergin Ataman, bir pozisyonun ardından hakemlere yaptığı yoğun itirazlar sonucu 2. teknik faulünü aldı ve ilk yarı bitmeden oyundan atıldı. Anadolu Efes baş antrenörü Ergin Ataman, bu kararın ardından sahaya girdi ve tek tek tüm hakemlerin yanına giderek itirazlarda bulundu. Teknik ekibinin ve oyuncularının araya girmesiyle sakinleştirilen tecrübeli çalıştırıcı bir süre sonra sahayı terk etti.