ANADOLU EFES BEKLENENİ VEREMİYOR

Geçtiğimiz hafta Barcelona karşısında yapılan kritik karşılaşmadan zaferle ayrılan Anadolu Efes, ilk 4 hedefi için önemli Real Madrid maçında beklentilerinden çok uzak bir performans sergiledi.

Temsilcimiz bu sürem iç sahada çıkmış olduğu 9. karşılaşmada 6. Yenilgisini alarak büyük hayal kırıklığına sebep oldu. Seyircisiz oynanan sezonda iç saha faktörü ne kadar mühim orası tartışılır fakat şampiyonluk hedefiyle yola çıkan ekip tekrar evinde 6 maç kaybetmez, kaybedemez. 

Maç süresince üçlük atışlarla potaya birçok şut yollayan Anadolu Efes’in 31 şutta 7 sayılık üçlük isabet oranı maçı kaybettiren en mühim unsur oldu.

ERGİN ATAMAN “FELAKET” DEDİ

Ergin Ataman da maç sonucunda “Yüzde 20 ile çok kötü üçlük attık” ifadesini kullandı. Bu kere şutörler konuştu ve maç sonucunda Efes suskun kaldı, Real Madrid Causeur ve Carroll ile son lafı söyledi.

Efes’in pota altındaki sorunları bu maçta da devam etti. Pleiss’ın yokluğunda 28 dakika sahada kalan Dunston yeniden oldukca iyi savaşım etse de Tavares duvarına çarptı. Üçlüklerden verim alamayan Efes, potaya her atağında Real Madrid’in 2.21’lik devine takıldı.

Randolph’un yokluğunda yükü iyice artan Tavares, harika oyunuyla takımına galibiyeti getirdi. Galatasaray’a 125 bin dolar bonservis bedeli ödeyerek Alex Tyus’ı ekibine katan Real Madrid’in koçu Pablo Laso maç sonucunda “Tavares’i öldürmemek için bu şekilde bir transfere ihtiyacımız vardı” dedi.

TAKIMDA SORUNLAR BAŞ GÖSTERİYOR

Bu sürem Anadolu Efes’teki en büyük mesele geçen sürem oldukca iyi kullanılan rotasyonun bu sürem iyice daralması. Ergin Ataman Buğrahan ve Tolga’ya bu ölçüde aslına bakarsanız talih vermiyor.

Sertaç dün oldukca tehlikeli sonuç şutları kaçırdı ve istikrarı yok. Doğuş ise ancak müdafaa için kısıtlı süreler alıyor. Buna bir de Singleton’ın yıkım performansı ve Larkin’in formsuzluğu eklenince rotasyon iyice daralıyor.

Böyle yoğun bir sezonda Efes’in buna dayanma gücü yok. Ergin Ataman ve kadrosu ne yapmış olup edip kadroyu daha bereketli kullanmalı.

Seyircisiz oynanan bir sezonda play-off’ta saha pozitif yanlarının pek fazla anlamı olmayabilir sadece Efes buna aldırmadan seri galibiyetler almalı, normal sezonu en azından 4. Ya da 5. Sırada tamamlamalı.

Aksi şekilde play-off’ta CSKA Moskova, Barcelona, Real Madrid şeklinde takımlarla eşleşmek fazlaca zorlu olur. Geçen sezonu 28 maçta 4 yenilgi ile noktalayan ekip şu anda 17 maçta 9 kere yenildi, tren kaçıyor. Bu gidişatla şampiyonluk hedefiyle girilen sürem büyük bir fiyaskoyla noktalanacak.