TOFAŞ Pilotu Kullanıyor

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde beklentilerin altında kalan bir performans ortaya koyan TOFAŞ Basketbol, buna rağmen altyapıya yaptığı yatırımdan bir an olsun vazgeçmedi. Bursa temsilcisi geçtiğimiz dönemde bir anlaşma imzaladığı Akran Gemlik’e oyuncu göndermeye devam ediyor. Basında yer alan haberlere göre geçtiğimiz sezon Akran Gemlik forması giyen 2 oyuncu gelecek sezon da bu kulüpte devam edecekler. 

Yola Buradan Devam

2021-2022 Sezonunda hem Tofaş A Takım, hem Tofaş BGL Genç Takımı, hem de çifte lisans ile Akran Gemlik’de forma giyen 2003 doğumlu Kıvanç Çöl’ün yanı sıra geride kalan sezonda Akran Gemlik ve Tofaş BGL Genç Takımı formaları giyen oyunculardan 2003 doğumlu Egemen Usta Akran Gemlik kadrosunda yer alacaklar.

Kıvanç Çöl, 2021-2022 sezonunda Tofaş A Takımıyla 3 ING Basketbol Süper Ligi müsabakasına çıkarken, Akran Gemlik forması altında Misli.com Türkiye Basketbol Ligi’nde 22 müsabakada ortalama 19 dakika süre – 7,45 sayı – 3,91 ribaunt – 1,23 asist ile; Tofaş forması altında Basketbol Gençler Ligi’nde ise 6 müsabakada ortalama 29 dakika süre – 16,50 sayı – 6,50 ribaunt – 3,50 asist ile oynamıştı.

Egemen Usta, Akran Gemlik forması altında geçen sezon Misli.com Türkiye Basketbol Ligi’nde 28 müsabakada ortalama 12 dakika süre – 3,68 sayı – 2,14 ribaunt ile; Tofaş forması altında Basketbol Gençler Ligi’nde ise 8 müsabakada ortalama 21 dakika süre – 9 sayı – 3,75 ribaunt ile oynarken; Başer Şener ise Akran Gemlik forması altında geçen sezon Misli.com Türkiye Basketbol Ligi’nde 1 müsabakada görev almış, Tofaş forması altında Basketbol Gençler Ligi’nde ise 27 müsabakada ortalama 10 dakika süre – 2,35 sayı – 2,19 ribaunt ortalamalarını sergiledi.

Gurur Hep Var

EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament 2022 turnuvasına davet edilen TOFAŞ U18 takımı, Avrupa’nın en prestijli turnuvasında rüştünü ispat eden bir performans sergilemişti.

Bu yıl turnuvaya katılan tek Türk takımı olan TOFAŞ, Caner Topaloğlu yönetiminde gösterdiği performansla birlikte başarı kürsüsüne çıkan 3 takımdan biri olmayı başarmıştı. TOFAŞ Basketbol, tu turnuvaya giderken çok da önemli bir hareket yapmıştı. Türk basketbolunu desteklemek ve gençlerin gelişimlerine katkı sunabilmek maksadıyla Beşiktaş’ta forma giyen Kerem Kuthan Konan’ı turnuvaya özel bir anlaşmayla kadrosuna katan TOFAŞ, bu hareketinden de fayda görmüştü.

Bununla birlikte Ege Demir ve kulübü TOFAŞ Basketbol adına ayrı bir gurur daha vardı. Maç başına 3.3 blok yaparak bu alanda turnuvanın en iyi oyuncusu olmayı başaran Ege Demir, turnuvanın en iyi 5’ine girmeyi de başarmıştı.

Ahmet Çakı ile menajer Tolga Öngören bir basın toplantısı düzenlemiş ve Bursa’nın futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlar adına çok değerli bir altyapı olduğunu dile getirmişti. Öngören, şehre yapılan yatırımların artık yapılmadığını ve bu durumun olumsuz etkilerini birkaç sene içerisinde hissedileceğine dikkat çekmişti.

Bursa’da FIBA standartlarına uygun bir salonun yapılması gerektiğini ve mevcut şartların gelişime dair şartlar olmadığının altını çizen TOFAŞ Genel Menajeri, Akran Gemlik ile yaptıkları işbirliğinin detaylarına dair de söylemlere yer vermişti.

Altyapıdan yetişen oyuncuların bir piramit halinde yükseleceğini dile getiren Öngören, geçmişte hata yaptıklarını ve altyapıdan yetişen oyuncuları bir anda en üst seviyeye çıkarmanın onları olumsuz etkilediğini savunmuş ve alkış toplamıştı.