THY Euroleague’de Format Değişikliğine Gidiliyor

Takdir edersiniz ki, Avrupa’da basketbolun kalbi Euroleague’de atıyor. Türkiye’nin Euroleague’de ne kadar başarılı olduğunu bilmeyen yok! Anadolu Efes, 2020 – 2021 ve 2021 – 2022 sezonlarında THY Euroleague’de şampiyon olarak ülkemize haklı bir gurur yaşattı. Fenerbahçe Beko da geçmişte benzer başarıyı elde etmişti.

THY Euroleague’de 2022 – 2023 sezonu, temsilcilerimiz için pek iyi geçmedi. Bu sezon Türkiye’yi her zaman olduğu gibi Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko temsil etti. Son iki sezonun şampiyonu Anadolu Efes, son sekize dahi kalamayarak sezonun belki de en büyük hayal kırıklığını yarattı. Lacivert beyazlı kulüp, her ne kadar Sigorta Basketbol Süper Ligi’ni şampiyonluk ile tamamlasa da THY Euroleague’de yaşanan başarısızlık üzücüydü. Hatta, bu durumun Ergin Ataman’ın ayrılmasına dahi sebep olduğu söylenebilir. Fenerbahçe Beko ise son sekize kaldı. Ancak, dörtlü finalde yer alamayarak sezona buruk bir şekilde veda etti.

2023 – 2024 Sezonunda Play-In Sistemi Devreye Girecek

THY Euroleague’de önümüzdeki sezon farklı bir format söz konusu olacak. 2022 – 2023 sezonu da dahil olmak üzere geçtiğimiz sezonlarda normal sezonu ilk sekiz içerisinde bitiren takımlar, play-off oynama hakkını elde ediyorlardı. Eşleşmeler; birinci – sekizinci, ikinci – yedinci, üçüncü – altıncı ve dördüncü – beşinci şeklindeydi. Çeyrek final maçının ardından önce yarı final maçları, ardından da final maçı oynanıyordu. Söz konusu format, basketbol severler tarafından kabul görüyordu.

2023 – 2024 sezonunda farklı bir format söz konusu olacak. Play-off’a etabına kalan iki takımı belirlemek için farklı bir yöntem geliştirildi. Buna göre, normal sezonu ilk altı içerisinde bitiren takımlar, doğrudan play-off’a yükselecekler. Onları ilgilendiren bir detay bulunmuyor. Ancak, son iki takımı belirlemek için play-in formatından yararlanılacak.

Bir başka deyişle, normal sezonu yedinci ve sekizinci sırada bitiren takımlar, yedinci takımın ev sahipliğinde bir maç oynayacaklar. Söz konusu maçı kazanan takım, kendisini play-off etabında bulacak. Bunun yanı sıra, normal sezonu dokuzuncu ve onuncu sırada bitiren takımlar ise kendi aralarında bir maç oynayacaklar. Bu maçı kazanan takım, yedinci ila sekizinci takım arasındaki maçı kaybeden ile karşı karşıya gelecek. Söz konusu maçı kazanan takım, play-off etabında yer alan son takım olacak.

THY Euroleague’de uygulamaya konulan bu sistem, daha çok takımın rekabete dahil olmasını sağlayacak. Basketbol severler, daha çekişmeli maçlar izleme şansına erişecekler.

THY Euroleague’de Geçtiğimiz Sezonun Şampiyonu Real Madrid Oldu

Real Madrid, yalnızca futbolda başarılı bir kulüp değil! Aynı zamanda, çok başarılı bir erkek basketbol takımları bulunuyor. THY Euroleague’de 2022 – 2023 sezonunun şampiyonu Real Madrid oldu. İspanyollar, finalde Yunanistan’ın Olimpiakos takımı ile karşı karşıya geldiler. Söz konusu maçı kazanan taraf 79-78’lik skor ile Real Madrid oldu. Eflatun beyazlı takım, her ne kadar Partizan maçlarını büyük kayıp ile atlatsa de şampiyon olmayı başardı.