Efes İptal Oyu Kullandı

Turkish Airlines Euroleague Yönetimi ve A lisansına sahip olan Anadolu Efes de dahil takımlar geçen hafta Rus kulüpleri için toplanmıştı.

Rusya ve Ukrayna arasında süren ve bütün dünyanın tedirginlikle takip ettiği savaş, tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal edeceğini açıklamasıyla başlayan süreç gün be gün devam ederken, dünya ve özellikle Avrupa kamuoyu tepkilerini ortaya koydular.

Yapılan ekonomik ve siyasi yaptırımların yanında spor alanında da çok ciddi yaptırımlarla karşılaşan Rus kulüpleri, futbol ve basketbol başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyondan çıkarıldı.

Rusya’nın Ukrayna işgalini durdurması için bir kamuoyu oluşturmak amacıyla atılan bu adımlar şu ana kadar bir sonuç vermese de federasyonlar ve organizatörler bu konuda kararlı duruşlarını devam ettirme niyetindeler.

Dünyanın birçok farklı bölgesinden bu konuya ilişkin haberler geldi UEFA ve FIFA futbolda Rusya Milli Futbol Takımı’nı ve Rus kulüplerini turnuvaların dışında itti.

Rusya ve Rus kulüplerine yaptırım konusunu ele alan organizasyonlardan biri de Turkish Airlines Euroleague oldu.

Anadolu Efes Oylamada Ne Oy Kullandı

efes

Turkish Airlines Euroleague Yönetimi, organizasyonda hali hazırda mücadele eden 12 kulüple birlikte bu olağanüstü durumu değerlendirmek üzere toplandı.

28 Şubat 2022 Pazartesi günü Turkish Airlines Euroleague Yönetimi, Rus kulüplerinin fikstürdeki bütün maçlarının “dondurulduğunu” açıklamıştı.

Bu geçici “dondurma” kararının ardından kulüplere meseleyi kendi açılarından değerlendirmeleri için zaman verildi. Olası senaryolar arasında kulüplerin Turkish Airlines Euroleague’den atılması, daha önce yaptıkları maçların aynen kabul edilmesi, daha önce oynanan karşılaşmaların hiç oynanmamış gibi sayılması, tüm takımlara galibiyet veya tüm takımlara mağlubiyet gibi birden fazla farklı senaryo vardı.

Bu senaryoları elbette kulübümüz Anadolu Efes de enine boyuna değerlendirdi. Kararın Turkish Airlines Euroleague’in paydaşı olan 13 kulübün oylarıyla belirleneceği bu süreçte, oylama işlemi 7 Mart 2022 itibariyle sona erdi.

Turkish Airlines Euroleague A lisansına sahip olan takımların verdikleri oylar neticesinde 7’ye 6’lık bir sonuç ortaya çıktı. Bu da bu sezonun fikstüründe daha önce Rus takımlarıyla oynanan bütün maçların, hiç oynanmamış sayılacağı anlamını taşıyordu.

Anadolu Efes, bu oylamada “maçların oynanmamış gibi kabul edilmesi” lehine oy kullandı. Zira Anadolu Efes, bu sezon Rus temsilcileriyle oynadığı 6 maçta 4 mağlubiyet almış ve bu da doğal olarak ligdeki konumunu doğrudan etkilemişti.

Şimdi bu karşılaşmaların yok sayılmasıyla takımımız, Turkish Airlines Euroleague sıralamasında 5’inci sıraya yükseldi ve büyük avantaj yakaladı.

Fenerbahçe Beko Tepkili

Ligdeki bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe Beko ise bu karar sonrasında başta Anadolu Efes olmak üzere Turkish Airlines Euroleague’deki takımlara tepki gösterdi.

Bu sezon Rus ekipleriyle oynadığı 3 maçın tamamını kazanan Fenerbahçe Beko, bu maçların yok sayılmasıyla play off potasının dışına çıktı.

Bu durumdan en fazla etkilenen takım olan sarı lacivertli ekip, yaptığı açıklamada isim vererek Anadolu Efes’e de tepki gösterdi ve kararı protesto etti.