Basketbol Efsanesi Anadolu Efes ile Başladı

Türkiye ile basketbolu tanıştıran özellikle bir nesile basketbolu sevdiren takım Anadolu Efes’tir. Hepimiz okul veya parklarda basketbol oynarken Ufuk Sarıca ve Petar Nauomoski olmadık mı ? www.anadoluefeshaber.com siteye aracılığı ile takımdaki tüm gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz.

Anadolu Efes takımı Türkiye’de basketbol denilince akla gelen ilk kulüp olmuştur. Bu güne kadar kendi alt yapısından yetiştirdiği bir çok oyuncu ile Türk basketboluna şekil vermiştir.

Kulüp Tarihçesi

Kulüp Tarihçesi

Kulüp 1976 yılında Efes Pisen Spor Kulübü adıyla Kadıköy Spor’un devralınmasıyla kurulmuştur. Kulübün ilk başkanı ise Tuncay Özhilan olmuştur. Efes Pilsen Spor Kulübü, Avrupa Kulüpler Kupası finalini oynayan ilk Türk takımıdır.İlk kez Final Four organizasyonu düzenleyen Türk takımıdır. Ayrıca Avrupa’da ilk kupa kazanan Türk Basketbol takımı da Efes Pilsen olmuştur. Bu kadronun en önemli isimleri ise, Ufuk Sarıca, Mirsad Türkcan, Hüseyin Beşok, Murat Evliyaoğlu ve Petar Nauomoski ‘dir. Ayrıca takım NBA’e oyuncu gönderen ilk Türk takımı olmuştur. Bunu başaran isimse Mirsad Türkcan’dır.2007 yılında yapılan Minnesota maçı da bir ilktir ve bir Türk takımı ilk kez bir NBA takımı ile maç yapmıştır.

Anadolu Efes Takım Kadrosu
Anadolu Efes Takım Kadrosu

Anadolu Efes Faceebook

Anadolu Efes Twitter

Anadolu Efes Takım Kadrosu

Shane D. Larkin

Rodrigue Beaubois

Chris Singkleton

Yiğitcan Saybir

Doğuş Balbay

Mustafa Kurtuldum

Tolga Geçim

Ömercan İlyasaoğlu

Sertaç Şanlı

Adrian Moerman

Buğrahan Tuncer

Tibor Pleiss

Vasilije Micic

James Andrerson

Alec Peters

Braynt Dunston

Kurunoslav Simon

Koç : Ergin Ataman

Anadolu Efes Başarıları

Anadolu Efes Başarıları

Koraç Kupası, Euroleague ikinciliği, 14 Türkiye Şampiyonluğu, 11 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 11 Cumhurbaşganlığı Kupası Şampiyonluğu, 2 G.G.G.M Kupası Şampiyonluğu, 4 Ümit Takım Türkiye şampiyonluğu, 20 Genç Takım Şampiyonluğu, 17 Yıldız Takım Şampiyonluğu, 15 Küçük Takım Türkiye Şampiyonluğu

Bu yazı ile tanışmış olduk bundan sonra takımda sizden habersiz kuş dahi uçamayacak. Tüm gelişmeleri yakından takip edin.

Anadolu Efes YouTube Kanalı

Anadolu Efes Euroleague