Anadolu Efes’te Beklenen Gelişme Gerçekleşiyor

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de şampiyon unvanlarını korumaya niyetli olan Anadolu Efes’te gündemin ilk sıralarında yer alan gelişme sonunda resmiyete dökülüyor. Takımın başarılı koçu Ergin Ataman ile alakalı olarak uzun bir süreden bu yana Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın başına geçeceği söyleniyordu. Basına yansıyan son haberlere göre Federasyon ile başarılı koç arasında anlaşma sağlandı ve bu anlaşma 14 Nisan Perşembe günü resmiyete dökülecek.

Uzun Süreç

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de şampiyon unvanlarını devam ettirmek için mücadele eden Anadolu Efes, iki alanda da başarıyla yola devam ederken pek de beklenmedik bir gelişme gündeme gelmişti.

Hatırlanacağı üzere Dünya Kupası Elemeleri’nde çok ciddi bir hayal kırıklığına uğrayan Türkiye Basketbol Milli Takımı’nda Orhun Ene ile yolların ayrılacağı ifade edilmiş ve yerine Ergin Ataman’ın geleceği iddia edilmişti.

Bu iddiaların tamamı adım adım gerçekleşmeye devam ediyor. Türkiye Basketbol Federasyonu ilk olarak Orhun Ene ile yollarını ayırdığını açıkladıktan sonra Ergin Ataman ile masaya oturmuştu. Bu durum Anadolu Efes’in başarılı koçuna da sorulmuş ve Ataman da iki taraf arasında görüşmelerin yapılacağını ve bir işbirliği yapılabileceğini dile getirmişti.

İşte bu işbirliği basına yansıyan son haberlere göre gerçekleşmek üzere. İki taraf arasında anlaşma sağlandı ve Ergin Ataman’ın Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın yeni koçu olması üzerine el sıkışıldı. Bununla birlikte Lacivert Beyazlı taraftarlar Ataman’ın takımın başından ayrılıp ayrılmayacağına dair sorgulamalara da bir açıklık getirilmesi gerekiyor.

Çifte Görev

Ergin Ataman’ın en azından şu anlık hem Anadolu Efes’i hem de Türkiye Basketbol Milli Takımı’nı çalıştıracağı ifade ediliyor. Bu bağlamda çifte görev ve ek mesai yapacak olan tecrübeli koç haddinden fazla yorulacaktır ancak Ataman bu mesailerin çalışkanlığıyla üstesinden gelebilecek bir koç olarak biliniyor.

Öte yandan bu konuyla alakalı olarak belirgin bir sıkıntı var ve bu sıkıntı ne TBF ne de Ergin Ataman ile alakalı. FIBA ile THY Euroleague yönetimleri çok uzun sürelerden bu yana anlamsız bir çekişme içerisindeler ve bu durumun basketbola zarar verdiği kesin.

İki organizasyon da takvimlerini birbirlerinin maçlarına denk gelecek şekilde düzenlediği için aslında bir nevi baltalıyorlar. Bu süreçte hangi takımın başında Ergin Ataman olacak hangi takımın başında asistanları olacak bu durumların da belirlenmesi şart.

Zira geçtiğimiz Milli Takım arasında da olduğu gibi takımlar bazı oyuncularını Milli Takım görevlerine yolladıktan sonra bir anda mağdur duruma düşebiliyorlar. Bu mağduriyeti en yakından hissetme potansiyeline sahip isimlerden birisi de eğer iddialar gerçekliğe kavuşursa 14 Nisan Perşembe günü Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın yeni koçu olarak açıklanacak Ergin Ataman olacak.