Anadolu Efes’in Rakibi 5’inci Maçta

Bu sezon yine çok önemli bir başarı göstererek THY Euroleague Play-Off aşamasında Armani Milano’yu geçen Anadolu Efes, üst üste 3’üncü kez Final Four aşamasına gelmiş olmanın mutluluğunu yaşıyor. Lacivert Beyazlı takım bu noktadan sonra bir kez daha şampiyon olabileceğine dair net bir inanca sahip ancak ilk olarak Yarı Final aşamasında başarılı bir sınav daha vermesi gerekiyor. Ergin Ataman’ın takımının rakibinin belli olacağı Monaco-Olympiakos serisi ise 5’inci maça uzadı ve Efes bu maçtan çıkacak sonucu bekliyor.

Kıran Kırana Mücadele

Bu sezon bir kez daha THY Euroleague’de şampiyon olabilmek parolasıyla başladığı sezonda başarıyla devam eden Anadolu Efes adına oldukça iyi bir şekilde geçiyor.

Lacivert Beyazlı ekip ligin Play-Off aşamasında eşleştiği Armani Milano’yu İtalya’da 1, İstanbul’da 2 kez mağlup etti ve 3-1’lik seriyi yakalayarak Final Four aşamasına adını yazdırmayı başardı. Real Madrid’den sonra Dörtlü Final aşamasında yer alacağı kesinleşen ikinci takım olan temsilcimiz artık bu aşamadan sonra kimsenin kendine yenemeyeceği konusunda net.

Bununla birlikte her sporda olduğu gibi basketbolda da maçlar oynanmadan sonuçlanmıyor ve Ergin Ataman’ın takımının Yarı Final aşamasında da bir kez daha başarılı olması gerekiyor. Bu aşamada eşleşmenin hangi takımla olacağını belirleyecek serideyse kıran kırana bir mücadele sürüyor.

Monaco ile Olympiakos arasında devam eden seride Monaco kendi sahasında Yunan temsilcisini misafir ettiği 4’üncü müsabakadan 78-77 galip ayrıldı ve seri 5’inci maça uzadı.

Sonuç Komşudan Gelecek

Saha avantajı Olympiakos’ta olduğu için 5’inci maç da Yunanistan’da oynanacak. Bu müsabakadan galip ayrılacak taraf Anadolu Efes’in rakibi olacak ve temsilcimiz bu sefer tek maç üzerinden oynanacak müsabakada rakibini devirmeyi hedefleyecek.

Tek maçlar kimi zaman büyük problemler yaratabiliyor ancak son şampiyon Anadolu Efes, bu aşamalarda gerçekten bir şampiyon refleksi sergiliyor. Bu açıdan bakıldığı zaman hem oyuncuların kendisine hem de taraftarların Lacivert Beyazlı takıma olan güveni tam.

Belgrad’da düzenlenecek olan Dörtlü Final aşamasında oynanacak 2 maç temsilcimizi bir kez daha şampiyon yapabilir. Bu bağlamda gerek Vasilije Micic gerekse de Shane Larkin’in tekrardan kendilerine gelmeleri ve form durumlarını yükseltmeleri çok değerliydi.

Anadolu Efes ligin tartışmasız en iyi takımlarından biri ve yine ligin en iyi koçlarından biri olan Ergin Ataman’a sahip. Başarılı koç Milano’yu devirdikten sonra bile geçen sezon Final aşamasında mağlup edilen Barcelona ile karşılaşmayı umduklarını dile getirdi.

Ortalığı kızıştıran bu açıklama bir anlamda Ataman’ın takımına ne kadar güvendiğinin de bir göstergesi. Avrupa basketbolunun son dönemdeki tartışmasız en iyi takımı Anadolu Efes ve bu bağlamda oyunculara tüm camia ve taraftarlar da ayrıca güveniyor.

Tarihi bir başarının hayaliyle yola devam eden Anadolu Efes artık komşudan gelecek haberi bekliyor.