Anadolu Efes’in Liginde Sponsor Değişiyor

Geride kalan sezonda THY Euroleague’de şampiyonu olarak ülkemizi bir kez daha gururlandıran Anadolu Efes, buna rağmen Türkiye Ligi’nde istediği başarıya ulaşamamış ve ezeli rakibi Fenerbahçe Beko karşısında boyun eğmek zorunda kalmıştı. Lacivert Beyazlı ekip gelecek sezon da en büyük favorilerden biri olacak ancak ligin sponsoru değişecek. Zira ING ile Türkiye Basketbol Federasyonu arasındaki anlaşma sona erdi ve TBF yeni sponsor arayışlarına başladı.

İsim Değişiyor

Geride kalan sezonda Basketbol Süper Ligi ve Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçlarda iyi işler çıkartan TOFAŞ Basketbol, buna rağmen her iki alanda da finallere ulaşmak konusunda problemler yaşadı ve hayal kırıklığına uğradı.

Bu hayal kırıklığını bir kez daha yaşamamak adına elinden geleni yapan ve yaz dönemini hareketli geçiren Bursa temsilcisi artık sezon açılışı için beklemeye koyuldu denilebilir. Bununla birlikte Basketbol Süper Ligi’nin son sponsoru ING’nin sponsorluk sözleşmesi sona erdi ve Türkiye Basketbol Federasyonu bu bağlamda çalışmalara başladı. 

ING Türkiye ile olan isim hakkı anlaşması 2021-22 sezonunun bitmesiyle birlikte sona eren Basketbol Süper Ligi, yeni sponsorunu arıyor. Avrupa basketbolunun en elit basketbol ligleri arasında gösterilen Türkiye Ligi için iki önemli şirket de bu doğrultuda harekete geçmiş durumda.

TrendBasket kaynaklarının aktardığı bilgiye göre ING Türkiye ve Türkiye Sigorta, Basketbol Süper Ligi’nin gelecek sezondan itibaren isim sponsorluğunu üstlenmek istiyor.

2019 yılından bu yana Basketbol Süper Ligi’nin isim hakkına sahip olan ING Türkiye, Türkiye Basketbol Federasyonu ile olan sözleşmesini uzatmayı amaçlarken, Türkiye Varlık Fonu’na devredilen çeşitli sigorta şirketlerini satın alarak 2020 Eylül ayında faaliyetlerine başlayan Türkiye Sigorta ise Basketbol Süper Ligi’nin isim hakkını ING Türkiye’den devralma gayesini güdüyor.

Koç Holding çatısı altında yer alan Beko ve başta gayrimenkul olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Tahincioğlu Holding de daha önce Basketbol Süper Ligi’nin isim sponsorluğunu yapmıştı.

Öte yandan isim hakkında olduğu gibi yayın haklarında da gelecek sezon bazı değişikliklerin yaşanması öngörülüyor. Geride bıraktığımız sezon Tivibu Spor ekranlarında yayınlanan Basketbol Süper Ligi’nin, gelecek sezonla birlikte açık kanalda yayınlanması bekleniyor.

Başkandan Açıklama

Açık kanal konusuyla alakalı olarak bir açıklamada bulunan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu bu konuyla alakalı olarak yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade etmişti.

Bununla birlikte açık kanalın hangisi olacağı ve yayın hakları konusunun nasıl değişeceği de merakla bekleniyor.Anadolu Efes adına geride kalan sezondan sonra yapılan köklü değişikliklerden sonra şimdi de yayın hakları ve ligin isim sponsoruyla alakalı değişikliklerin gelecek olması, bir noktada gelecek sezonun oldukça farklı geçeceğini de bizlere gösteriyor.

Bakalım Anadolu Efes ve diğer takımlar adına hikaye nasıl yazılacak.