Anadolu Efes’in Gurur Nişaneleri

Geçtiğimiz sezon THY Euroleague’de şampiyon olarak Türk Basketbolu adına da tarihi bir başarı yakalayan temsilcimiz Anadolu Efes, bu sezon beklentilerin altında kaldı. Buna rağmen hâlâ daha Avrupa’nın en iyi takımlarından birisi olarak görülen Lacivert Beyazlı ekibe iki oyuncusundan çok güzel bir haber geldi. Euroleague’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı En Değerli Oyuncu (MVP) ve En İyi Genç Oyuncu aday listelerine iki oyuncusunu sokmayı başaran Efes, oyuncularının bu başarısıyla gururlandı.

Süper Yıldız

2020/2021 sezonunda uzun zamandan beri kovaladığı THY Euroleague şampiyonluğuna ulaşarak hem kendi taraftarlarını hem de Türk basketbolseverleri mutluluğa boğan Anadolu Efes, Avrupa’nın en büyük takımlarından birisi olarak gösteriliyor.

Euroleague’e daimi olarak davet edilen 8 elit takımdan birisi olan Lacivert Beyazlı takımın bu durumu çok da şaşırılacak bir durum değil. Zira Anadolu Efes zaten 2000’li yılların başından beri gerçekten de Avrupa’da oldukça iyi işler çıkartabilmişti.

Ancak Ergin Ataman’ın koçluğa gelmesi ve ondan önce oluşturulan kadro iskeleti sayesinde çok daha elit ve başarılı bir takım haline gelen Lacivert Beyazlı ekip, bu sezon istenilen performansa tam anlamıyla ulaşabilmiş değil.

Buna rağmen THY Euroleague yönetiminin açıkladığı En Değerli Oyuncu ve En İyi Genç Oyuncu aday listelerine giren iki Anadolu Efes oyuncusu bulunuyor.

En Değerli Oyuncu listesine giren isim herkesin de aklına gelebileceği gibi Shane Larkin. Aynı zamanda Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın da formasını giyen Larkin, Avrupa’nın en iyi 2-3 oyuncusundan birisi olarak gösteriliyor. Çok farklı ve aslında birçok psikolojik sorunla boğuşan bir oyuncu olduğu bilinen Larkin, buna rağmen tüm sorunlarını basketbol topuyla buluşturduğu üstün yetenekleriyle örtbas edebiliyor.

Bu sezon Euroleague genelinde en çok süre alan oyuncu olan Larkin, 31.24 dakika ortalamayla parkede kalıyor. Bu süre içerisinde 14.8 sayı ve 5.3 ortalamayla asist katkısı sunan Larkin, 19.6’lık verimlilik puanıyla ligin bu alandaki en iyi 3 oyuncusundan biri. Hatırlanacağı üzere geçen sezon bir başka Anadolu Efes oyuncusu olan Vasilije Micic sezonun en değerli oyuncusu seçilmişti.

Bununla birlikte şu anda Barcelona forması giyen ve takımıyla liderlik koltuğunda oturan Nikola Mirotic, ödülün en kuvvetli adayı olarak gösteriliyor.

Genç Yetenek

Anadolu Efes’in En İyi Genç Oyuncu aday listesine sokmayı başardığı oyuncusu ise Filip Petrusev. Her ne kadar Egemen Güven’in takıma katılmasından sonra artık süre alamamaya başladıysa da Petrusev’in dakika bulduğu maçlarda gösterdiği performans oldukça etkileyiciydi.

Savunma konusundaki zafiyetleri nedeniyle süresinde azalmaya gidilen Petrusev, 25 Aralık tarihinden bu yana Efes’in oynadığı herhangi bir maçta forma giymedi. Bundan önce Nikola Mirotic, Ricky Rubio, Bogdan Bogdanovic gibi önemli isimlerin almayı başardığı ödülde aday gösterilen Petrusev, 10 dakikadan daha az süre ortalamasıyla oynamasına rağmen 5.6 sayı ve 1.9 ribaunt ortalaması yakalamayı başardı.