Anadolu Efes Türk Derbisinde Galip

Turkish Airlines Euroleague’in 28’inci haftasında Türk derbisi vardı. Anadolu Efes, ezeli rakibi Fenerbahçe Beko’yu sahasında konuk etti.

Koç Ergin Ataman’ın önderliğinde kötü başladığı sezonda toparlanmaya ve son Euroleague şampiyonu olduğunu hatırlamaya çalışan lacivert beyazlı takımımız 3 Mart akşamında, kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir seyircinin önüne çıktı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda tek bir boş koltuk bile bırakmayan Anadolu Efesliler, Fenerbahçe Beko’ya çok zor bir ambiyans hazırlamışlardı.

Anadolu Efes İlk Yarıya Damga Vurdu

anadolu efes

Hemen hepimizin maç öncesinde bildiği bir şey vardı. O da Anadolu Efes eğer 3 süper kısasını devreye sokarsa rakibin kazanmak için neredeyse hiçbir şansının kalmayacağıydı. Üstelik tıpkı geçen iki senede gördüğümüz üzere, bu 3 süper kısanın gününde olması sadece Fenerbahçe Beko için değil tüm Avrupa basketbolu için çözülmesi çok zor sorunlar yaratıyordu.

İşte dün oynanan maçta da aynen bunlar yaşandı. İlk bölüme iki takımın da dengeli bir şekilde oynadığı maçta, Anadolu Efes’in kısaları (Shane Larkin – Vasilije Micic – Rodrigue Beaubois) devreye girerek farkı açmaya başladı.

Üstelik bu oyuncuların etkisine katalizör etkisi yapan Bryant ve Moerman da ortaya çıkınca, Fenerbahçe Beko’nun eli kolu bağlandı.

Rakip sarı lacivertli takım, oyuna Nando De Colo ile tutunmaya çalışmaktan başka bir şey yapamadı. Ancak bu elbette yeterli olmadı. Çünkü Fenerbahçe Beko’nun karşısında Avrupa’nın (gününde olduğunda) en etkili hücum takımı vardı. Hal böyle olunca ilk çeyrek 23 – 14 Anadolu Efes’in üstünlüğünde bitti.

İkinci çeyreğe de kaldığı yerden devam eden koç Ergin Ataman’ın ekibi, çok iyi bir 10 dakika oynadı. Vasilije Micic sazı eline aldı, lacivert beyazlı takımımız savunmayı sertleştirdi. Bunun sonucu ise, ilk yarının sonunda skora yansıdı: 41 – 25

Fenerbahçe Beko İçin Geri Dönüş İzni Yok

Maçın ilk yarıdaki mutlak hakimi olan Anadolu Efes, ikinci yarıya da süper yıldızlarının şovuyla girdi. Vasilije Micic ve Shane Larkin, rakibin savunma anlayışında gedikler oluşturmayı başardılar.

Ancak çeyrek sonuna doğru Fenerbahçe Beko, maçta o ana kadar belki de ilk kez ciddi bir cevap verdi. Pierre’in ortaya koyduğu yüksek karaktere, kenardan gelen Şehmus da eklenince bir anda fark kapanmaya başladı.

Öyle ki tek haneli farklar bile görüldü. Neyse ki Efes tekrar kontrolü ele alıp son çeyreğe 59 – 48 girmeyi başardı.

Dördüncü ve son çeyrekte ise Anadolu Efes kontak kapattı. İnanılmaz bir şekilde basit hatalar yapan ve hücumdaki akışkanlığını kaybeden lacivert beyazlı ekibimiz karşısında Fenerbahçe Beko, Şehmus, Polonara ve Guduric’i etkinleştirdi.

Öyle ki kimse ne olduğunu anlamadan fark 1 sayıya kadar indi ve maç neredeyse Anadolu Efes’in ellerinden kayıp gidiyordu.

3 seti mükemmel oynadıktan sonra 1 sette maçı bu noktaya getiren oyuncularına ateş püsküren Ergin Ataman’ı kurtaran isim ise Rodrigue Beaubois oldu. Son bölümde attığı üçlükle farkı 4’e çıkaran oyuncumuza, Shane Larkin de 31 saniye kala attığı 3 sayıyla eşlik edince bu sezonun 14’üncü Euroleague galibiyeti geldi.

Anadolu Efes bu sonuçla ligde 7’nci sıraya yükseldi. Fenerbahçe Beko ise 11’inci basamağa geriledi.