Anadolu Efes Son Çeyrekte Mağlup Oldu

Turkish Airlines Euroleague’in 14.hafta karşılaşmasında Almanya temsilcisi Bayern Münih karşısına çıkan son Euroleague şampiyonu Anadolu Efes, sahadan 83-71’lik mağlubiyetle ayrıldı.

Maç Öncesi Görünüm

Anadolu Efes ile yapacağı Turkish Airlines Euroleague 14.hafta mücadelesi öncesinde %36.4 ile ligin en yüzdeli üçlük atan dördüncü takımı olan Bayern Münih bu istatistiğiyle temsilcimize zor anlar yaşatabileceğinin sinyallerini veriyordu. Bayern Munih’in bu istatistiği karşısında rakiplerine üçlük şansı verme konusunda ne yazık ki en tepede olan Ergin Ataman’ın öğrencileri, konsantrasyonlarını yüksek tutmak zorundaydılar.

Özellikle 3 sayı savunmasındaki dikkatin yanına Shane Larkin, Rodrigue Beaubois ve Vasilije Micic başta olmak üzere elit skorerlerinin oyunlarını da eklemesi gereken Anadolu Efes’in galibiyet yolu bu iki parametreden geçmekteydi.

Turkish Airlines Euroleague’in 13.haftasında uzatmalar sonucunda Barcelona’ya kaybeden Anadolu Efes, Bayern Münih’i yenip yarıda kalan galibiyet serisini tekrar başlatmak niyetindeydi. Buna karşın Anadolu Efes karşısına seri galibiyetler çıkan Bayern Münih’in hedefi ise kendi serisini devam ettirmekti.

Anadolu Efes Son Bölümde Yıkıldı

Kendi evinde oynadığı karşılaşmaya Corey Walden’ın basketiyle başlayan Bayern Münih’e Tibor Pleiss ile cevap veren temsilcimiz Anadolu Efes maça fena başlamadı.

İlk çeyrek özelinde Rodrigue Beaubois’in etkili oyunu temsilcimizi oyunda tutan ana etken oldu. Maç Öncesinde beklenen 3 sayı hücum setlerini iyi çalıştıran Bayern Münih, Augustine Rubit’in attığı basketlerle skor üstünlüğünü eline aldı. Anadolu Efes’in sezon başından beri yaşadığı 3 sayı savunamama durumu bu maçta da sürmüş oldu.

İkinci çeyreğe Audi Dome Salonu’nda iyi başlayan Ergin Ataman’ın takımı Anadolu Efes, Vasilije Micic ve Shane Larkin ikilisini kullanmaya başladı. Anadolu Efes’in bu ikiliyi kullanabildiği her maçta olduğu gibi rakibin eli kolu bağlandı ve temsilcimiz Bayern Münih karşısında bu bölümde öne geçti.

Buna karşın özellikle dış atışları kritik zamanlarda sokmayı başaran Bayern Münih, savunma sertliğini de arttırarak Ergin Ataman’ın çilingirlerini durdurmayı başardı. Anadolu Efes’in savunmada düşük kaldığı maçın ilk yarısı böylece 44-38’lik Bayern Münih üstünlüğüyle geçildi.

Maçın tamamına bakıldığında en iyi performansını üçüncü çeyrekte sergileyen Anadolu Efes, çeyrek sonunda farkı 2 sayıya kadar indirmeyi başarmıştı. Yediğinden fazla atmak konusunda giderek sivrilen Ergin Ataman’ın ekibi son periyota 66-64’lük skorla girdi ve farkı eritmiş oldu.

Ancak üçüncü çeyrekteki oyunu son bölüme yansıtamayan Anadolu Efes, sadece 7 sayı bulduğu çeyrekte yenilgiden kurtulamadı.

Temsilcimizde Shane Larkin ve Rodrigue Beaubois 18’er sayı kaydederken takımları adına skor yükünü çektiler.

Önümüzdeki çift maç haftasında Bitci Baskonia ve Maccabi Tel-Aviv ile karşılaşacak olan temsilcimiz 2 maçlık mağlubiyet serisini sonlandırmak için parkeye çıkacak.