ANADOLU EFES EZDİ GEÇTİ

EuroLeague kapsamında meydana getirilen 26. hafta müsabakasında ING Basketbol Ligi’nde rakiplerine büyük bir fark atan Anadolu Efes, deplasmanda bir başka temsilcimiz sarı lacivertli takım Fenerbahçe Beko’yu 106-74 yenik etmeyi başardı. Anadolu Efes’te Vasilije Micic 6’da 6 üçlük ve 37 sayıyla maça damga vuran isim oldu.

Turkish Airlines EuroLeague’in 26’ncı hafta karşılaşmasında Anadolu Efes, deplasmanda Fenerbahçe Beko’yu 106-74 yenik etti. Bu sonuçla beraber Anadolu Efes 15’inci galibiyetini elde ederken, Fenerbahçe Beko ise 11’inci mağlubiyetini yaşadı. Bu mağlubiyetle beraber Fenerbahçe Beko’nun EuroLeague’deki 10 maçlık nağmalup serisi de sona ermiş oldu.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynanan müsabakaya ev sahibi takım De Colo, Guduric, Ulanovas, Barthel ve Vesely ilk 5’iyle çıktı. Güçlü ekip Anadolu Efes ise Micic, Beaubois, Simon, Moerman ve Sertaç Şanlı 5’iyle parkede yer aldı.

KARŞILAŞMADAN ÖNEMLİ ANLAR

Maça hücumda ve savunmada etken başlamış olan Anadolu Efes, televizon molasına 8 basket farkla önde girdi: 2-10. Televizyon molasının arkasından yakaladığı 12-7’lik seriyle farkı açmayı sürdüren Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko Başantrenörü Igor Kokoskov’un ilk periyodun bitimine 1.30 kala almış olduğu molaya 22-9 üstün girdi. Micic’in 9, Sertaç Şanlı’nın 8 sayıyla ön plana çıkmış olduğu ilk periyodun sonucunda Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko karşısında 24-11’lik üstünlük kurdu.

Anadolu Efes’in ikinci periyoda 5-2’lik seriyle başlamasının arkasından Igor Kokoskov, periyodun bitimine 9 dakika kala bir mola daha aldı: 13-29. Fenerbahçe Beko’nun savunmadaki sertliğinin artmasıyla hücumda rahat atış bulmakta zorluk çeken Anadolu Efes, oyun üstünlüğünü rakibine kaptırmasına rağmen periyodun bitimine 3 dakika kala Ergin Ataman’ın almış olduğu molaya 15 sayılık farkla üstün girdi:

31-46. Bu moladan da Vesely önderliğinde iyi dönen Fenerbahçe Beko, periyodun bitimine 1.40 kala farkı 11 sayıya kadar indirdi: 35-46. Periyodun kalan bölümünde karşılıklı çıkan sayıların arkasından soyunma odasına 14 sayılık Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi: 39-53.

İKİNCİ DEVRE

Larkin ve Micic’in hücumdaki etken oyunuyla 3’üncü periyoda etken başlamış olan Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’nun sayılarına mâni olamasa da TV molasına 16 sayılık farkla önde girdi: 52-68. Periyodun kalan bölümünde 13-6’lık seri eline geçiren Anadolu Efes, çeyreği 23 basket farkla önde bitirmeyi başardı: 58-81. Müsabakanın final periyodunda Anadolu Efes vites yükseltti ve farkı açmayı sürdürdü.

Fenerbahçe Beko’nun da mental olarak oyundan düşmesiyle beraber Anadolu Efes, rakibine 32 sayılık demoralize edici bir fark attığı müsabakayı 106-74 skorla kazanarak rakibinin 10 maçlık namağlup serisine de son vermiş oldu.