Anadolu Efes Cumhurbaşkanlığı Kupasını Müzesine Götürdü

Basketbol Süper Ligi şampiyonu ile Türkiye Kupası şampiyonunu karşı karşıya getiren Cumhurbaşkanlığı Kupası organizasyonu 36. kez düzenlendi. Türkiye Kupası Şampiyonu Anadolu Efes, Basketbol Süper Ligi şampiyonu Fenerbahçe Beko’yu 71-62 mağlup ederek 13. kez bu kupanın sahibi oldu.

Anadolu Efes Maça Hızlı Girdi

5 kişilik yabancı kontenjanı hakkını Vasilije Micic, Rodrigue Beabouis, Will Clyburn, Amath Mbaye ve Ante Zizic’ten yana kullanan Anadolu Efes karşılaşmaya daha etkili başlayan taraf oldu. Özellikle Maccabi Tel Aviv’den transfer edilen Ante Zizic, Fenerbahçe Beko’nun eksikleri dolayısıyla boyalı alanda oldukça etkili oldu.

Mücadeleye Devin Booker ve Tonye Jekiri gibi iki uzunundan yararlanamadan çıkan Fenerbahçe Beko Jonathan Motley, Dyshawn Pierre ikilisiyle Anadolu Efes uzunlarını savunmayı başaramadı. Anadolu Efes bu avantajı kullanarak mücadeleye 13-4’lük avantajla başladı. Fenerbahçe Beko’da yuna sonradan dahil olarak ciddi savunma katkıları veren Samet Geyik ve Nick Calathes ile Anadolu Efes’i bir anlığına durdursa da ilk devre 23-15’lik Efes üstünlüğü ile noktalandı.

Karşılaşmanın ikinci periyodu oldukça sert başladı. İki takımda savunmalarını yukarı çekince ilk iki dakika sayı atılmadan geçildi. Daha sonra Fenerbahçe farkı 5’e kadar indirse de Anadolu Efes; Micic, Beabouis, Mbaye ve Zizic ile oldukça etkili olarak kolay sayılar bulmaya başladı. Oyunda üstünlüğü tamamen eline alan Anadolu Efes farkı 19 sayıya kadar yükseltti ve soyunma odasına 42-23’lük skorla girmeyi başardı.

Fenerbahçe Beko Son Periyotta Geri Dönmeyi Başardı

Üçüncü periyot yine dengeli başladı. İki takım da karşılıklı sayılar bulurken Anadolu Efes aradaki farkı 20 sayıda tutmayı başardı. Üçüncü periyotun geneli bu şekilde geçilirken Anadolu Efes son periyoda 54-36’lık ciddi bir avantaj ile girmeyi başardı.

Son periyotta ise durumlar değişti Motley’nin 4 faule ulaşması nedeniyle takımı 5 kısayla sahada tutan Dimitris Itoudis, Anadolu Efes’in baskılı oyununu kırmayı başardı. Beş numaraya geçen Nigel Hayes rakibi Ante Zizic’e karşı üstünlük kurdu ve hem içerden hem dışarıdan bulunan sayılarla farkı eritmeye başladı. Nigel Hayes’in hücumdaki katkısı Fenerbahçe Beko’yu savunmada da ayağa kaldırmayı başardı. Anadolu Efes’i kaos hücumlarına sürüklemyi başaran sarı lacivertli ekip Melih Mahmutoğlu ve Scottie Wilbekin’den de dış atış katkısı alarak bitime 2 dakika kala farkı 7 sayıya kadar indirdi.

Son bölüme 64-57 geride girmesine karşın momentumu arkasına almayı başaran Fenerbahçe BEko son bölümde ise istediği performansı parkeye yansıtamadı. Özellikle Clyburn ve Mbaye ile fauller alarak çizgiye gelmeyi başaran Anadolu Efes son bölümde farkı korumayı başardı. Mücadele 71-62’lik sonuçla tamamlanınca kupayı müzesine götüren taraf Anadolu Efes oldu.

Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’yu mağlup ederek Cumhurbaşkanlığı Kupasını üst üste 3. sezonda da müzesine götürmeyi başardı.